Dünya Sağlık Örgütü : Ortalama Yaşama Süresi Uzadı!


Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada ortamala yaşam süresinin uzadığı aktarıldı. Peki Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ortalama yaşam süresi ne kadar arttı?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan “Dünya Sağlık İstatistikleri” raporunda 2000 – 2016 yılları arasında ortalama yaşam süresinin 66.5’ten 72 ye yükselerek toplamda 5.5 sene arttığı belirtildi. 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ayrıca ortalama yaşam süresinde kişi başına düşen gelir en önemli faktör olmaya devam ederken düşük gelire sahip ülkelerin ortalama yaşam süresi, yüksek gelirli ülkelere kıyaslandığında aradaki farkın 18.1 yıl olduğu görülüyor. 

Verilerde ayrıca gelecek yıllara dair tahminlere de yer verildi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2019 yılında 73 milyonu erkek 68 milyonu kız olmak üzere toplamda 141 milyon çocuğun dünyaya geleceği tahmin edilirken, raporda erkelerin ortalama 69.8 kızların ise 74.2 sene yaşaması ön görülüyor. 

Raporda ayrıca ülkelere göre yaşam sürelerine de yer veriliyor. Ülkelere ayrı ayrı bakıldığında en uzun yaşam süresinin ortalama 84 yıl ile Japonya’da olduğu görülürken, Lesotho ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi bazı Afrika ülkelerinde ise ortalama yaşam süresinin 52 – 53 yaşlarına kadar düştüğü görülüyor. İç savaşla boğuşan Suriye’de ise 2000’li yılların başlarında 73 olan ortalama yaşam süresinin 2016 yılında 63.8’e düştüğü görülüyor. 

İlk defa cinsiyete dair yaşam süresinin de ele alındığı raporda ayrıca kadınların eerkeklere göre daha uzun süre yaşadığı ve kadınların erkeklere kıyasla sağlık hizmetlerine ulaşmasının daha fazla gerçekleştiği ve erkeklerin tedavi edilebilir hastalıklar ile trafik kazalarında ölme olasılığının kadınlara göre daha fazla olduğu da raporda yer aldı.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR