Dünya Üzerinde Varolan En İlgi Çekici 6 Yenilik

Dünya değişiyor ve gelişiyor. Hele ki teknolojik gelişmelerin hızına yetişmek bazen imkansızlaşabiliyor. Peki bu yenilikler sizce de ilgi çekici değil mi?


 1. Ömer Y
  2
  Chicago’da, her çocuğun rüyası olan bir çocuk parkı var. 20 dönümlük arazide, her yaştan çocuklar için çekici alanlar var. Örneğin “Liman” da, kaydıraklar, dürbünler ve su sıçratan bir balina bile bulabilir. Özel olarak donanımlı tırmanma duvarları parkın çevresinde bulunur ve güvenli bir kauçuk zemin, tepeler ve dalgaları taklit eder. “Slide Crater” da, tüm çocuklar tarafından sevilen devasa bir asma köprü ile bağlantılı çok sayıda kaydırak ve kule bulacaksınız.

 2. Ömer Y
  1
  “Kurşun Tren” ilk olarak 1964’te Tokyo Olimpiyatları’nda dünyayı şaşırttı. Saatte 130 mil hıza ulaştı. Günümüzde, yeni Shinkansen trenleri tüm rekoları alt üst ettiler – deneme süresince saatte maksimum 600 km hıza ulaştı. JP Central bu trenleri 2027 yılına kadar piyasaya sürmeyi planlıyor. Yaklaşık 300 km’lik mesafeyi 40 dakika veya daha kısa bir sürede gerçekleştirmek mümkün olacak.

 3. Ömer Y
  1
  Star Wars’tan bilen herkesin arzu ettiği bir araçtır. İyi haber ise bu teknolojinin zaten var olmasıdır. Volkswagen şirketi, tekerlekleri olmayan ve araç yolun hemen üstünde adeta yüzen elektromanyetik bir sistemle havada dyrabilen, fantastik bir gezinme arabası tasarımını yarattı. 2 koltuklu araç, otomatik pilot, ses tanıma, çarpışma önleme sensörleri ve direksiyon kumanda çubuğu gibi işlevlere de sahip olacak. Bu yenilik, insanlara ve doğaya zararlı herhangi bir gaz yaymıyor ve trafik sıkışıklığından kaçınmaya da yardımcı oluyor.

 4. Ömer Y
  1
  1988 yılından bu yana, Avustralya’daki insanlar polimer kağıt paralarıyla yer değiştirdikleri için paralarını tutturmak ya da bantlamaktan vazgeçtiler. Güçlü ve su geçirmez para hemen popular oldu. Bu arada, Avustralya’nın pratik yaklaşımı çoktan Yeni Zelanda, Romanya, Yeni Gine, Vietnam, Brunei, Kanada ve Maldivler tarafından kullanılmaya başlandı. İsrail, Meksika ve İngiltere de dahil olmak üzere 20’den fazla ülke de yeni banknotlara geçmeyi planlıyor.

 5. Ömer Y
  0
  Çin’de, “Skytrain” adı verilen yeni tren istasyonlarının yapımı sadece 4 ay sürdü. Pandaya benzeyen bir tren, ülkenin en hızlı askıda demiryolu hattı olacak. Tren 230 yolcu kapasiteli ve saatte 37 mil hıza ulaşıyor. Küçük kasabalar için tasarlandı. Askılı yapıda bir banliyö demiryolu hattının tamamlanması yalnızca 3-5 ay sürdüğü için, metro tünelleri inşa etmekten daha az zaman alıyor.

 6. Ömer Y
  0
  Avusturya’nın Graz kentinde bulunan Kunsthaus Graz, “Dost Uzaylı” olarak adlandırılıyor. Eski binaların kiremitli çatılarının zeminine karşı çıkıyor. Tasarımcılara göre, bu gelenekçi ile yenilikçi arasındaki bir tür diyalog. Ve eğer fikir ilk başta tuhaf görünse de, şimdi şehrin simgelerindendir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı