Dünya Yetenek Endeksinde Sınıfta Kaldık “Detaylar Sizi Şaşırtabilir”


Hükümet 10 gün önce yurt dışındaki bilim insanlarımızı geri getirmek için paket açıkladı. Araştırmacı paketi genç araştırmacılar için 500 bin TL, deneyimli araştırmacılar için 1 milyon TL olarak belirlendi. Yetenek endeksi konusunda çalışmalar detaylı olarak hazırlanıyor.

Ayrıca genç araştırmacılar için 20, deneyimliler için de 24 bin TL’lik aylık burs konuldu. Ancak araştırmalar, Türkiye’nin yetenekli insanları değerlendirme konusunda dünyanın en kötü ülkelerinden birisi olduğunu gösteriyor.

Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre, İsviçreli ekonomi okulu International Institute for Management (IMD) tarafından 2005 yılından bu yana bir index yapıldı. Yetenek indeksi ile ilgili sıralama gelişiyor. Dünya Yetenek Endeksi’ne göre Türkiye, 63 ülke arasında 51. sırada bulunuyor. Son bir yıl içerisinde 2 basamak ilerleme kaydetmesine rağmen, sıralamadaki düşüş, Türkiye’nin yetenekleri değerlendirme konusunda her geçen gün daha da kötüye gittiğini gösteriyor.

13 yılda 12 sıra gerilemişiz

Endeksin yayımlanmaya başladığı 2005 yılında Türkiye, 63 ülke arasında 39’uncu sırada bulunuyordu. Gerileme özellikle son yıllarda hızlanmaya başladı. 2014 yılında 35’inci sırada bulunan ülkemiz 2015 ve 2016 yıllarında 46’ncı sıraya geriledi. Geçen yıl ise 53’üncü sırada yer aldı. Yetenek endeksi konusunda yapılan çalışmaların sıralaması bu şekilde.

Listenin Zirvesinde İsviçre Var

Endekste İsviçre ilk sırada yer alırken, onu Danimarka, Norveç, Avusturya, Hollanda, Kanada, Finlandiya, İsveç, Lüksemburg ve Almanya izliyor.

Venezuela Son Sıraya Geçmiş

Son sırada yer alan Venezuela, bu konuya ilişkin olarak oldukça güçlü bir tutum sergiliyor gibi görünüyor zira son sıraya geçmek bu kadar kolay olamaz.

63 ülke arasında en son sırada ise büyük bir ekonomik çöküş içinde olduğu için yaklaşık 2.5 milyon kişinin başka ülkelere göç ettiği Venezuela bulunuyor. Veriler oluşturulurken öğrenci başına düşen harcama, şirketlerin yetenekli insanları istihdamı gibi kriterlere bakılıyor. Endekste yer alan kriterler arasında gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) eğitime ayrılan pay, öğrenci başına düşen harcama, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, yaşam kalitesi, yetenekli yabancı sayısı, şirketlerin yetenekli insanları istihdam etmesi gibi onlarca kritere bakılıyor. Eğitim ve maaş konusunda da gerideyiz.

 

Türkiye’de son bir yılda GSYİH içinde eğitime ayrılan pay yüzde 3.8 arttı. Öğrenci başına harcamadaki artış ise yüzde 11.2 düzeyinde gerçekleşti. Oysa lider İsviçre’de bu oranlar sırasıyla yüzde 5.1 ve yüzde 25.3 olarak gerçekleşti. Yetenek gerektiren işlerde çalışanlara ödenen yıllık ortalama brüt maaş ise Türkiye’de 14 bin 323 dolar (75 bin 769 TL) olurken İsviçre’de 92 bin 625 dolar (490 bin TL) olarak hesaplandı.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR