Dünyada 2 milyar kişi yoksulluk, 753 milyon kişi aşırı yoksulluk içinde yaşıyor


Dünyada 2 milyar kişi yoksulluk, 753 milyon kişi aşırı yoksulluk içinde yaşıyor… Bu sonuç Küresel İnsani Yardım Raporu’nun hazırladığı 2018 verilerine dayanılarak ortaya çıkmış. Dünya nüfusu 8 milyara doğru giderken dünyanın 4’te 1’i yoksulluk içinde, 8’de 1’i ise aşırı yoksulluk içinde yaşıyor.

Küresel İnsani Yardım Raporu’nun hazırladığı raporla birlikte dünya üzerinde yaşanan açlık, kıtlık, çatışmalar, kuraklık ve doğal afetler gibi nedenlerden ötürü hayatını sürdürmek için yardıma muhtaç kişilerin durumu bir kez daha gün yüzüne çıktı. Edinilen bilgilere göre 2018 yılında savaşlar ve doğal afetler nedeniyle hayatını sürdürebilmek için uluslararası kuruluşlara muhtaç olan kişi sayısı 200 milyonu geçmiş durumda.

Suriye, Yemen ve Kongo gibi pek çok ülkede devam eden şiddet eylemleri insani yardıma ihtiyacı olan kişi sayısını artırıyor. Karayipler’de yaşanan doğal afetler ve Somali, Kenya ve Etiyopya’da yaşanan kuraklık nedeniyle pek çok insan hayatını kaybetti, daha fazlası da yardıma muhtaç bir şekilde bekliyor.

2 milyar yoksul, 753 milyar aşırı yoksul var

Dünya nüfusunun 2 milyarı günde 3.2 dolardan daha az bir gelirle yaşamaya çalışan insanları oluşturan yoksul kategorisinde yer alıyor. Günde 1.9 dolardan az bir gelirle yaşamaya çalışan 753 milyon kişi ise aşırı yoksul kategorisinde yer alıyor.

Türkiye geçtiğimiz yıl en çok insani yardım yapan ülke oldu

Türkiye 2018 yılında 8 milyar dolardan fazla yardım yaparak dünyanın en çok insani yardım yapan ülkesi oldu.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR