Dünyanın en büyük öğrenci etkinliği ve ufuk açıcı projeler


Dünyanın en büyük etkinliği olarak kayıtlara geçen etkinlik, tekrar düzenlendi. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Dubai öğrenci tasarımları fuarında, dünyanın önde gelen tasarım okullarından 150 tasarım sergilendi.

Dünyanın en büyük öğrenci tasarım fuarı her yıl Dubai’de gerçekleştiriliyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinlikte, dünyanın önde gelen tasarım okullarından 150 tasarım sergilendi. Etkinlikte öne çıkan bazı tasarımlar şu şekilde:

Twenty

Bugün evimizde kullandığımız temizlik ürünlerinin çoğunun yüzde 80’i sudan oluşuyor. Bu ürünleri üretildiği noktadan satılacağı noktaya taşıyan uçaklar, gemiler ya da kamyonların yükün yüzde 80’i aslında su. Eindhoven Tasarım Akademisinden Mirjam de Bruijn 21. yüzyılda dünyanın bir ucundan diğerine su taşımanın saçma olduğunu düşündü ve temizlik ürünlerinin geri kalan yüzde 20’sinden oluşan tabletler hazırladı. Bu tabletler evde suyla karıştırılarak temizlik malzemesi haline getirilebiliyor.

Infinity Mascara

Her yıl dünya çapında bir milyara yakın maskara satılıyor ve bunlar 3-6 ay içinde bitip çöpe atılıyor. Bu kullanım alışkanlığı çok fazla atık oluşmasına sebep oluyor. Loughborough Üniversitesinden Pippa Bridges, her seferinde yeni maskara kutusu almak yerine sadece kutunun içindeki tüpün değiştirildiği yeni bir tasarım hazırladı. Böylece atık miktarı ciddi manada azalıyor.

Acorn

Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Zhang Liye, tasarımı için Dubai’den ilham almış. Çölde yetiştirilen ağaçları gördüğünde bu bölgede ağaç yetiştirmenin daha kolay bir yolunu bulabileceğini düşünen Liye, Acorn (meşe palamudu) adını verdiği ürünü geliştirmiş. Tarım ürünlerinin atıklarından elde edilen malzemelerle oluşturulan Acorn, bir fidanın yetişmesi için gerekli mineralleri sağlıyor.  Bu sayede zorlu şartlarda da ağaç yetiştirilebiliyor.

Leaves Biocoffin

Pratt Üniversitesinden Shaina Garfield sürdürülebilir bir yaşamın yanında sürdürülebilir bir ölümün de mümkün olduğunu düşünüyor. Özellikle Hristiyan geleneklerinde tabutla gömülen kişilerin pahalı ve özenle tasarlanmış tabutların içinde çürüdüğünü ve bu durumun kimseye bir faydası olmadığını söyleyen Garfield kendi geliştirdiği doğada çözünen halatlı tabutuyla defin işlemlerinin daha faydalı olmasını amaçlıyor.

Sahayak

Hindistan’da tren istasyonlarında yolcuların valizlerini taşıyan hamallar genellikle çok fazla yük taşıyor ve bu durum zaman içinde omurgalarının zarar görmesine sebep oluyor. 40-50 yıl boyunca bu işi yapan kişiler artık hayatta kalabilmek için sürekli ilaç kullanmak zorunda oluyor.

 

Bu şekilde bir sistem ile karşımıza çıkan yoğun iletişim sağlayan bu etkinlik ürünleri, gerçekten de ilgi çekmeyi başarıyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR