Dünyanın En Garip Dilleri Belli Oldu!


Dil bilimcileri Dünyanın en garip dillerini belirledi. İşte dil bilimcilere göre dünyanın en garip dilleri. 

İngilizce dünyanın en çok konuşulan dili ve pek çok kişi bu dilin garipsenmesini beklemiyor. Türkçe’de “Bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor” deyimimize karşılık olarak İngilizce’de “It’s raining cats and dogs” yani Türkçe anlamıyla “kediler ve köpekler yağıyor” anlamına geliyor. Bize göre çok garip gelen bu durum Ingilizce konuşanlar için garip gelmese de Dil bilimcilere göre de garip geliyor. 

Dil bilimcileri, dilin tarihi evrimi içindeki yapısını inceler ve insanların dili nasıl kullandığı konusunda araştırmalar yapar. Araştırmacıların topladığı veriler, Dünya Dil Yapıları Atlası WALS internet sitesinde, dünyanın çeşitli bölgelerinde konuşulan 239 dilin olduğunu belirtiyor. 

Listede bulunan 239 dil arasında İngilizce en garip 33. dil. Dil bilimcileri dünyada konuşulan dillerin %80’inden daha fazla garip olduğunu gösteriyor. Dil bilimcilere göre dünyanın en garip dili kabul edilen ve sadece 6.000 kişinin konuştuğu Chalcatongo Mixtecc dili olarak kabul ediliyor. 

Dil bilimcileri İngilizceyi her ne kadar garip bir dil olarak tanımlasa da eleştirmenler İngilizcenin garip bir dil olmadığını belirtiyor. Ortalama bir dilde 25 – 30 ses bulunuyor. Amazon ormanlarında, Brezilya’da konuşulan yerel bir dil olan Piraha dilinde ise sadece 8 sessiz harf ve 3 sesli harf bulunuyor. Taa adıyla bilinen bir dilde ise 100’den fazla ses bulunuyor. Yapılan araştırmalarda dünya üzerinde konuşulan bazı dillerde sesli ifade bulunmuyor. Bu diller işaret dili ve Braille alfabesi. 

İngiliz alfabesi 26 harf içermesine rağmen dilin lehçesine göre 44 farklı ses bulunuyor. İngilizce’nin üst damağa, dişlerin arkasına temasıyla çıkan “th” sesi dünyadaki dillerin yüzde 10’undan daha az bir kısmında yer alıyor. 

Gelelim Türkçe’ye. Dil bilimcilerin araştırmalarına göre Türkçe garip bir dil değil.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı