Duş Almadığınız Zaman Başınıza Gelecek 10 Şey

Suya erişimi olan çoğu insan haftada 5 kere duş alıyor. Peki, duş almayı bırakırsak bizi ne gibi sonuçlar bekliyor olacaktır? Özel bir vücut kokunuz olacağı kesin, büyük ihtimalle zamanla bu kokuya bağışıklık da kazanırsınız. Peki ya size bundan çok daha kötü yan etkileri olduğunu söyleseydik?


Sizin için duş almayı bıraktığınızda vücudunuzda meydana gelecek 10 rahatsız edici şeyi bir araya getirdik. Bazıları sağlığınızı bile tehdit ediyor…

 1. 1 Cilt Sorunları


  Duş almayı bıraktığınız anda, eğer varsa cilt sorunlarınız daha kötü hale gelecektir. Kaşınmaya başlayacaksınız ve böylece tahriş olan yerlerden daha çok bakteri türeyebilecek. Vücudunuzu tırmalamak ve kaşımak iltihap kapmasına da neden olabilir. Deri hastalığı olan kişilerde duş almamak ciddi problemlere neden olabilir.

 2. 2 Enfeksiyonlar


  Telefonunuza, kapı kollarına ve tuvaletlere her dokunduğunuzda temas ettiğiniz bir sürü bakteriyi ve mikrobu düşünün. Vücudunuzu yıkamadığınızda bu bakteri ve mikroplar elleriniz ya da ağız yoluyla bağışıklık sisteminizi aşacak ve üşütmenize hatta hepatit A kapmanıza neden olacaklar. Çocukluğunuzda öğrendiğiniz gibi ellerinizi yıkamak çok önemli, tabi bu bütün vücudunuz için de geçerli. Duş almamak kötü sonuçlar doğurabilir.

 3. 3 Mantar Oluşumu


  Enfeksiyonla oluşan hastalıkların başında mantar ve türevleri gelir ve büyük sorunlara yol açarlar. Mantar, genital bölgenizde, ağzınızın içinde ya da cildinizde oluşabilir. Hamile kadınlar, çocuklar ve aşırı kilolu insanlar mantar oluşumuna daha meyillidir. Ancak, en belirgin sebep hijyen yetersizliğidir. Yani bu bölgelerin güzel temizlenmesi iyileşmenin ilk adımı olacaktır.

 4. 4 Ölü Cilt


  Duş alırken, liflendiğinizde ölü derinin kopmasına ve yenisinin büyümesine olanak sağlarsınız. Duş almayı bırakırsanız, yaklaşık 4 kilo ölü derinin bütün vücudunuzda birikmesine neden olursunuz. Pek de moda olabilecek bir şey değil.

 5. 5 Vücudun kötü kokması


  İnsan teri kokusuzdur, ancak barındırdığı bakteri ve mikroplar kötü koku yaymasına neden olur. Kişi kötü de olsa kendi kokusuna zamanla alışır ve rahatsız olmamaya başlar. Bunun adına koku yorgunluğu adı verilmiş, ancak çevrenizdeki insanlar bu kadar şanslı olmayacaktır.

 6. 6 Genital Bölgede Hijyensizlik


  Vücudun temizlenmemesinden en çok zarar gören bölge genital bölgedir. Burada sadece kötü kokular oluşmaz, aynı zamanda maya iltihabı ve daha kötüleri görülür. Kaşıntılar artar ve deformasyon sonucu bakteri oluşumu da bir hayli çoğalır.

 7. 7 Akne ve Sivilceler


  Yüzünüzden kalçanıza kadar vücudunuzda akneler ve sivilceler çıkmaya başlar. Bakteri artışı folikül iltihabına sebep olur ve aşırı sebum üretimi vücudunuzun her yerinde sivilce çıkmasına neden olur.

 8. 8 Kahverengi Vücut Lekeleri


  Vücudun kahverengi lekelerle kaplanması durumuna dermatit neglecta deniyor. Aşırı kir, terleme ve sebum bu durumun meydana gelmesine neden oluyor. Zürafa gibi görünmekten korunmanın tek ve en iyi yolu duş almaktan geçiyor.

 9. 9 Aşırı Kaşınma


  Kaşıntı, önceden de bahsettiğimiz gibi düzenli olarak duş almamanın temel sonuçlarından bir tanesi. Bakteriler, mikroplar, kir ve ter bir araya gelince vücutta inanılmaz bir kaşıntıya neden olur.

 10. 10 Saç Sorunları


  Uzun süre duş almadığınızda yağlar ve ölü hücreler vücudunuzdan arındırılmadığı için saçınızda da bir takım problemler meydana gelecektir. Saçınız yağlı, kokuşmuş ve hoş olmayan bir görünüşe sahip olacak. Hiç saçınızın kötü olduğu gün oldu mu? Düzenli olarak duş almazsanız her gün böyle bir gün olacak.

  Temizlikte kullanılan kimyasallar saçınıza ve cildinize zarar verebileceği için uzmanlar her gün duş alınmasından çok sadece gerektiği zaman duş alınmasını öneriyor. Bütün bunları göze kalarak, 2 günde 1 ya da en azından haftada 2 kere duş almak en iyisi gibi gözüküyor.

  Duş almadığınızda vücudunuzda neler olacağını artık biliyorsunuz. Günlük duş almanın gereklilik mi yoksa vücuda zararlı mı olduğu konusundaki fikirlerinizi yorumlarla bize bildirin!


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı