Düşük sınav puanlarının eğitim sistemindeki sıkıntısı


Eğitim sisteminin temelden gelen bir sıkıntısının olduğunu biliyoruz. Tabi bu konuda atılan adımlar ve politikalar ne derece fayda verdi ki aslında bu konu da görünen o ki eğitim konusunda çok fazla problem var ve bir türlü çözülmüyor. Düşük sınav puanının eğitimin sıkıntısı ise artık öğrencilerin çok fazla derslere ilgi göstermemesi ve temelden gelen eğitim sisteminde ki bozukluklardan ibaret diyebiliriz. Çünkü çok istediği eğitimi okullardan karşılayamıyor. Okuldan alamadığı bilgiyi okul dışı saatlerde dershanelerden etüt merkezlerinden veya başka eğitim veren kurumlardan karşılamaya çalışıyor.

 

Bu da illaki öğrencinin çok yorgun düşmesine hatta eğitime karşı soğumasına neden olabiliyor. Eğer ki öğrenci bir yerde derslerden koparsa derslere geri barışması çok zor bir duruma gelebiliyor. Öğrenci derslerden koptuğu zaman artık derslere geri dönemeyeceğini ve dönmek istese bile çok şey kaçırdığını hatta geç kaldığını düşünebiliyor. Özellikle bu üniversite sınavları zaman daha da çok hissedilebiliyor. Bundan çıkaracağımız sonuçta şudur ki öğrenci zaten temelden bozuk eğitim sistemine direnç göstermesi hatta bu gösterdiği direnci kaybetmesi onu girdiği bütün sınavlarda başarısız olmasına bu başarısızlığın öğrenciye özgüven kaybettirmesine son olarak ta öğrencinin psikolojik sıkıntılara girmesine neden olmaktadır.

 

Öğrenciye düşük puan

 

Burada sadece çalışmayan öğrenciyi suçlamak doğru değildir. Öğrenci kendi içersin de nasıl psikolojik savaşlar verdiğini bilemeyiz. Aileler tarafından azarlanan hatta suçlanan öğrenci artık sinirleri yıpranmış savaştan yeni çıkmış bir yorgun asker pozisyonuna gelmektedir. Aslında öğrenciyi o hale getiren yine eğitim sisteminin bir açığı sayılabilir.

 

Eğitim Sistemine Düşük Puan

 

Bizim yapmamız gereken sadece bu sisteme çözümler bulmaktır. Ne kadar bu sistemle uğraşırsak uğraşalım yine kaybeden bizim öğrencilerimiz olacaktır. Öğrenci yaşadığı problemleri sınavlara çok çabuk yansıtabilmektedir. Yani zor hayat koşullarında yaşadığı en ufak sorunlar derslerde çok büyük şekilde yansımaktadır. Bir hafta çalışamadığı derslere sonradan baktığı zaman gözünde çok büyümekte ve ders çalışmayı bırakmaktadır.

 

           Sıkıntı şu ki öğrencinin bu durumlarda da ne yapması gerekmesine karşı eğitilememesidir. Düşük puanlar alması öğrenciye aslında bir sonraki sınavlar için uyarıdır. Çoğu öğrenci bundan habersizce kendini kandırmakta ve hayatta daha başarılı olamayacağına sürüklemektedir. Düşük puanlar sadece öğrencilerin değil İçinde bulunduğumuz sisteminde düşük olmasındandır.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR