Düzenleme Mecliste Onaylandı: Artık Poşetler Ücretli Olacak


Pek çok zaman bu konuyla ilgili duyarlı vatandaşlar tarafından ön plana çıkarılsa da, artık resmi olarak kabul edilmiş durumda. Yani plastik poşetleri ücretli hale getiren düzenleme resmen mecliste onaylandı.

 

Plastik poşetlerin ücretli şeklide verilmesi yasa tarafından onaylandı. TBMM üzerinde kabul edilen yasaya göre, ücretin en az 25 kuruş olması isteniyor. Vatandaşlar için poşeti ücretsiz veren işletmelere de ceza kesilecek. Peki ama neden? Buyurun inceleyelim.

TBMM Genel Kurulunda, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. Plastik poşetler bu düzenleme ile birlikte ücretli oldu.

Her sene yeni ücret gelecek

Kabul edilen bu kanunla birlikte plastik poşetler en az 25 kuruş oluyor. Ücreti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca oluşturulacak komisyon her yıl güncelleyecek. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak.

Depozito uygulaması da var

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren zorunlu olacak. Depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satış noktaları, depozito uygulaması toplama sistemine katılım sağlayacak.

Emisyon ölçümü yapmayan araç sahiplerine ceza

Aynı düzenleme ile egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine de ceza öngörüyor. Ölçümlerini yaptırmayan araç sahiplerine 1250 lira ceza verilecek. Aynı araç, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona neden oluyorsa ceza 2 bin 500 liraya çıkacak.

Bisiklet yolu zorunlu oluyor (yaşasın)

1 Haziran 2019’dan itibaren imar uygulaması görmemiş alanlarda hazırlanıp onaylanacak yeni imar planlarında, bisiklet yolları ile bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Topografya ve arazi eğimi nedeniyle bisiklet yolu yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlenecek.

 

Şu anda düzenlemeler bu şekilde. Peki ama sizce durum nedir? Nasıl bir ilerleme ön plana çıkıyor? Beklentileriniz ne yönde? 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR