Düzenli Ders Çalışmanın 10 Yolu


Düzenli Ders Çalışmanın 10 Yolu
Düzenli Ders Çalışmanın 10 Yolu

DÜZENLİ DERS ÇALIŞMAK

Sınavlara hazırlanan her öğrenci sene başında çok güzel hedefler, hayaller ve planlar doğrultusunda çalışmaya başlasa bile ciddi bir düzen sağlanamadığı zaman biriken konular, yetiştirilemeyen soru çözümleri derken biriken dağ gibi problemler karşısında öğrencinin bir senelik emeği ziyan olması sıkça karşılaştığımız manzaralardan biri. Öğrenciler bu nedenle hem bulundukları eğitim kurumlarında hem de internet üzerinden düzenli ders nasıl çalışabilirim şeklinde soru sormaktadır. Bizde düzenli ders çalışma konusunda öğrenci dostlarımıza unimetre ekibi olarak tüyolar hazırladık.

DÜZENLİ DERS ÇALIŞMANIN 10 YOLU

  1. Ders çalışmak dikkat ve titizlik gerektiren bir iştir. Bu nedenle ders çalışmaya başlamadan önce ders çalışacağınız alanda dikkatinizi dağıtacak bütün unsurları ortadan kaldırınız.
  2. Ders çalışmak eğer bilgi ve yorum eksikliği olduğu zaman konsantre olmayı oldukça engellemektedir. Bu nedenle çalışacağınız masa gibi çalışacağınız oda da gereksiz eşya ve süsten uzak olmalıdır. Olabildiğince sade bir odada çalışmaya gayret gösterin.
  3. Çalışacağınız odada bilgisayar, telefon, tablet, mp3 çalar gibi elektronik aletleri çalışma saatleri içerisinde çalıştığınız odanın dışına çıkarın.
  4. Çalışma kitapları beyaz zemin üzerine siyah renklerle yazılmıştır. Çoğunluğu yazı olan bu kitaplar okuma işlemi sırasında gözleri yoran bir etkiye sahiptir. Eğer oda ışıklandırmanız kötüyse ders çalışmaya başladıktan 20 dakika sonra gözleriniz kapanmış olabilir. Çalıştığınız odanın ışıklandırmasını iyi ayarlayın.
  5. Ders çalışırken ara verdiğiniz 5 ya da 10 dakikalık mola esnalarında çalışma odanızı havalandırın. Havalandırılmayan odalarda çalışma verimliliği düşmektedir.
  6. Her çalışma programı her öğrenci için uygun değildir. Bu nedenle seviyenizi test ettikten sonra gerçekçi bir çalışma planı çıkartın ve bu plana sadık kalın.
  7. Çalışma programınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli kural; eksik olduğunuz dersleri öğrenmek ve öğrendiğiniz konuları geriye yönelik olacak şekilde test etmek üzerine planlayın.
  8. Çalışma programınızda birbiri ile zıt dersleri aynı güne koymayın. Örneğin Türkçe çözdükten sonra diğer çalışma saati içerisinde kimya ya da felsefe dersini eklemeyin.
  9. Çözemediğiniz sorular, anlamadığınız konuları notlar alarak gün içerisinde eğitmen hocanıza sorarak öğrenin ve konuyu akşamına evde tekrar edin.
  10. Çalışma programınızı ise her zaman görebileceğiniz bir noktaya asmak sizi çalışma konusunda motive edecektir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR