e-Devlet’ten Yeni Hizmet: Miras Sorgulama


miras sorgulama

Haftalardır milyonlarca kişinin E-devlete akın ederek, sistemin çökmesine sebep olduğu soy ağacı sorgulama ve sefer görev emri uygulamalarının ardından miras sorgulama yani yakınlarından miras kalıp kalmadığını da e-devlet üzerinden sorgulayalayabileceğiiz hizmet devreye girdi.

Miras sorgulama için bilmeniz gerekenler…

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının internet üzerinden devlet hizmetlerine ulaşabildiği e-devlet, yeni bir uygulamaya başladı.
Geçtiğimiz dönemde Alt-üst Soy Sorgulama, Sefer Görev Emri gibi hizmetlere aşırı ilgi nedeniyle kilitlenen e-devlet’te artık yakınlarınızdan miras kalıp kalmadığını da öğrenebileceksiniz.
Mirasçılık Belgesi hizmeti, 6 Mart 2018 itibariyle hizmete girdi.
Miras Sorgulama hizmetiyle ilgili e-devlet’te bir de açıklama yer aldı, açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”
  E-Devlet'e Soy Ağacı Özelliği Gelmesiyle Heyecanlanan Mizahşörlerden Efsane Tweetler


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR