Ebeveynlerin Çocuklarına Kesinlikle Öğretmesi Gereken 7 Şey

Fotoğraf Galerisi.


Birçok ebeveyn kendilerini genellikle çocuklarına yardım etmek istedikleri durumlarda bulurlar, ancak müdahale ederlerse işlerin daha da kötüye gidebileceğinden korkarlar. Ebeveynlerin çocuklarını korumak istemeleri oldukça doğaldır, ancak bazı şeyleri kendi başlarına çözmelerine izin vermeleri gereken durumlar da vardır. Çocuklarımızı desteklemeli ve onlara, gelecekte kendilerini nasıl koruyabilecekleri ve farklı zorluklarla nasıl başa çıkabileceklerini öğretmeliyiz.

7. Ona, "Hayır" demeyi öğretin.

Sorun : Örneğin, çocuğunuzun bir sınıf arkadaşı sınav esnasında ondan kopya vermesini ister. Çocuğunuz yardımcı olmayı kabul ederse, öğretmen 2 özdeş cevap kağıdı alır ve her iki öğrencinin de notunu düşürür.

Çözüm : Çocuğunuza, kendilerine ve kendi çabalarına değer vermeleri gerektiğini açıklayın çünkü çocuğunuz bu sınav için çok fazla zaman harcadı ve birisi gelip bilgilerini ondan almak istiyor. Çocuğunuza “hayır” demesini öğretin ama karşısındakini de kırmayacak şekilde. O dengeyi sağlamaya çalışın, böylece çocuğunuz kendisini güvende hissedecek ve kimse onu manipüle edemeyecek.

6. Ona, diğer insanlardan etkilenmemesi gerektiğini öğretin.

Sorun: Çocuğunuzun sınıf arkadaşları ona zorbalık yapabilir veya onunla dalga geçebilir. Bu, çocuğunuzun diğer çocukların sebep verdiği acı nedeniyle okula gitmek istememesiyle sonuçlanabilir.

Çözüm : Bu gibi durumlarda, ebeveynler işleri daha da kötüleştirmemek için doğrudan bir müdahalede bulunmamalıdır. Çocuğunuza, bunun diğer çocukların problemi olduğunu ve onu korkutarak veya üzerek havalı görünmeye çalıştıklarını açıklayın. Diğer çocukların söylediklerinin veya yaptıklarının onları üzmemesi gerektiğini gösterin. Çocuğunuza,  onların doğrudan gözlerinin içine bakıp, yaptıklarının umrunda olmadığını göstermelerini söyleyin.

5. Sınav notları o kadar da önemli değildir.

Sorun : Çocuğunuz düşük bir not aldığında ağlamaya başlayabilir. Ebeveynlerine notlarını bildirmekten korkuyorlar çünkü cezalandırılmak istemiyorlar.

Çözüm : Birçok ebeveyn, fark etmeden çocukları üzerinde baskı kurarlar. Elbette, kazanılan bilgi önemlidir, ancak çocuklar ebevenlerine düşük notlarını göstermekten korkmamalıdır. Ebeveynler çocuklarına bağırmamalı veya düşük not aldıkları için onları cezalandırmamalıdır. Ona, “Düşük not mu aldın? Üzülme. Bir dahaki sefere üstesinden gelirsin! ” deyin. Ve çocuğunuz ileride onu bekleyen zorluklardan korkmayacak.

4. Ona, kendilerinden daha zayıf olanları korumasını ve onlara yardım etmesini öğretin.

Sorun : Çocuğunuz, sınıf arkadaşlarının bir çocuğu itip kakaladığını söylüyor. Çocuğunuz bu durumun yanlış olduğunu biliyor ama nasıl yardım edeceğini bilmiyor ve denemekten de korkuyor.

Çözüm : Pek çok çocuk daha zayıf olanları savunmaktan korkuyor çünkü onlardan biri olma riskini almak istemiyorlar. Yetişkinler de aynı korkuyu yaşarlar, örneğin, insanların daha düşük sosyal gruplardan gelenleri rahatsız ettiklerine şahit oluyoruz, bazılarımız bu durumu görmezden gelebiliyor. Bu yüzden çocuklarımıza, yardım etmeye hazır olmanın çok önemli olduğunu açıklamak zorundayız. Çocuğunuzdan çevresindekilere yardım etmelerini ve bir şeyden sorumlu olmalarını isteyin. Bu, kardeşi, kuzenleri veya bir evcil hayvan olabilir.

3. Yaptığı şeyi sevmesini söyleyin.

Sorun : Okulun, öğretmenlerin ve ev ödevlerinin sürekli rutinleri çocuğunuzu yorgun ve bitkin hale getiriyor. Tek istedikleri, rahatlamak ya da arkadaşlarıyla vakit geçirmek.

Çözüm : Ebeveynler çocuklarının mutlu ve başarılı olmasını isterler. Bu nedenle, çocuklarının programlarına olabildiğince çok etkinlikle topluyorlar. Fakat böyle bir yaklaşım, çocuklara sadece sevdikleri şeylerin gerçekten neşe ve başarı getirebildiğini göstermez. Çocuğunuzun bilgisayar oyunları, spor veya el sanatları gibi sevdiği bir hobide günde bir saat geçirmesine izin verin.

2. Onu fiziksel egzersizler yapmaya teşvik edin.

Sorun : Çocuğunuz çok utangaç ve içe dönük. Arkadaşlarını görmek yerine evde kalmak istiyor.

Çözüm : Takım sporu denemesini önerin. Aynı ilgi alanlarına sahip bir grup çocuğun çocuğunuz üzerinde iyi bir etkisi olacaktır. Dahası, spor, çocuğunuzun özgüvenine katkıda bulunur. Ebeveynler, çocuklarının isteklerini göz önünde bulundurmalı ve gerçekten sevdikleri aktiviteleri seçmelerine izin vermeleri gerektiklerini unutmamalıdır. Eğer oğlunuz dans etmeyi seviyorsa, dans etsin, onu futbol oynamaya zorlamayın. Aksi takdirde, sporla ilgili her şeyden nefret eder.

1. Kendisini olduğu gibi sevmesini söyleyin.

Sorun : “Ayşe'nin saçları çok güzel, Fatma'nın gözleri çok büyük ama ben çok çirkinim.” Er ya da geç, bütün çocuklar kendilerini diğer çocuklarla kıyaslamaya başlar ve bu, gelecekte bir soruna dönüşebilir.

Çözüm : Tüm çocuklar, çekici ve yetenekli olmak isterler. Çocuklarınıza güzel olduklarını söylemeyi unutmayın. Bizi güzel yapan şey, bizim mükemmelliğimiz değil, aslında gerçekte ne kadar eşsiz olduğumuzdur.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı