Efsane Cuma Ya Da Kara Cuma’daki ‘Kara’ Ne Anlama Geliyor?


Her yılın birkaç günü karşımıza çıkan ve özellikle büyük indirimler ile adeta bir alışveriş çılgınlığı furyası yaratan Black Friday, kara cuma ya da efsane cuma içerisinde derin anlamlar barındırıyor. Peki ama nedir bu anlamlar?

Gelin hepsini detaylı olarak inceleyelim ve ön plana çıkaralım.

Duyarlılık Damarlarını Kabartmaya Hazır Mısınız?

Aslında Black Friday ismine baktığımız zaman, bir geleneğin peşinden gelen önemli bir geçmişe sahip diyebiliriz bu gün için. ABD üzerinde daha çok Şükran Günü ardından geliyor ve bu günden sonra gelen ilk Cuma olarak çıkıyor ön plana. Yaklaşık 100 yıldır alışveriş döneminin başlangıcını simgeliyor aynı zamanda.

1932 Yılında ABD’de Başladı, Sonra Dünyaya Yayıldı

Bilmem hatırlar mısınız. Yıllar önce televizyonda bu konularla ilgili olarak genellikle izdihamdan, sabah saatlerinde açılan mağazalarda yaşanan gürültülerden ve kavgalardan bahsederler. Lakin işin gerçeği tam olarak da bu değilmiş. Alışveriş çılgınlığı bir şekilde iyi bir amaçla başlasa da sonra iş yağma sistemine dönüşmüş ve bir şekilde sıçrayışlar artmaya başlamış.

Trafikler De Artmış Tabi Bu Esnada

Saatler boyu süren trafikler, insanları zaten sokaklarda yürümeye iletmiş. Bu yüzden de pek çok olay yaşanmış. Ekonomik bunalımlar ile birlikte iken bir çözüm arayışı ön plana çıkınca, oradaki kara sıfatı oluşmuş diyebiliriz. Yani durgun ekonomiyi bir şekilde diriltmek ve canlandırmak adına bir kara konusu var. Kara cuma konusu da tam olarak bu.

İndirimlerle Özleşmek

Kara ismiyle birlikte o dönemden bu yana da indirimler ile ilgili olarak markaların logoları ve isimleri de siyah olmaya başladı.  Logolardan tutun da marka isimlerine kadar siyah oluyor.

Yani işin sonucunda bakacak olursak, durumu pek üzerimize almaya gerek yok. Çünkü kara cuma üzerinde yer alan Cuma bizim kişisel Cumamız ile ilgili değil.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı