EFT ile havale arasındaki fark nedir?


Günümüzde pek çoğumuzun ister istemez kulak aşinası olduğu, fakat hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığı bankacılık terimleri vardır. EFT ve havale nedir, nasıl yapılır ve aralarındaki farklar nelerdir? Sizin için araştırdık.
EFT
Tam açılımı “Elektronik Fon Transferi” olan EFT , farklı iki banka arasında yapılan Türk Lirası para transferi işlemine denir. Bir örnekle açıklayalım:Ayşe Hanım, Ziraat Bankası hesabından; Fatma Hanım’ın Halk Bankası hesabına (farklı 2 banka) para göndermek istediğinde yapılacak işlemin türü EFT olacaktır.
Peki, EFT nerelerden yapılır?
EFT; banka şubelerinden, ATM’lerden, telefon bankacılığı ya da internet şubesi üzerinden kolaylıkla yapılabilir. 
EFT yapmak için hangi bilgilere ihtiyaç duyulur?
EFT işlemi sırasında alıcının adı ve soyadı, banka şube ve hesap numarası veya alıcının adı ve soyadı ve IBAN numarası yeterli olacaktır.
EFT ne zaman hesaba geçer?
IBAN numarasıyla yapılan EFT işlemleri bankadan bankaya değişiklik göstermekle beraber ortalama1-2 dk içerisinde karşı bankaya ulaşır. Öyle ki 1dk’dan daha kısa sürede ulaştığı zamanlar dahi olmaktadır. Hesap numarasıyla yapıldığında ise genellikle 3-5 dk içerisinde ulaşır. 
HAVALE
Aynı bankalar arasında yapılan Türk Lirası para transferi işlemine havale denir. Bir başka ifadeyle; alıcı ve gönderici hesap sahiplerinin farklı kişilere ait olduğu, fakat banka isimlerinin aynı olduğu yapılan para transferi işlemine havale denir. Örnek vermek gerekirse; Ahmet Bey’in İş Bankası hesabından, Mehmet Bey’in İş Bankası hesabına (aynı 2 banka) Türk Lirası para transfer işlemi havale olarak adlandırılır. Burada aynı bankaların şubelerinin de aynı olması gerekmiyor, farklı şubeler olabilir (Örn: İş Bankası – Bakırköy Şubesi ve İş Bankası – Şişli Şubesi).Bankalar arası havale işleminin gerçekleşmesi için alıcının adı, soyadı ve IBAN numarası veya alıcının adı, soyadı, banka şube kodu ve hesap numarası bilgileri gerekmektedir.
Peki, havale hangi kanallar aracılığıyla yapılabilir?
Havale işlemleri banka şubesinden, ATM’lerden, internetten veya telefon bankacılığından gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerden internetten havale işlemi maaliyet olarak en uygun olmasının yanı sıra hız olarak da en hızlısıdır.
Havale 
ne zaman hesaba geçer?
Havale işlemlerinde yapılan transferler anında alıcısına ulaşır.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı