Eğitim İçin Hayatını Ortaya Koyan Pakistanlı Kadın


12 Temmuz 1997 Pakistan doğumlu Malala Yousafzai ile tanışmış mıydınız? Kendisi hem Dünya için hem de Pakistan için bir umut ışığı adeta. Tanıyınca siz de anlayacaksınız. O nedenle lafı pek uzatmadan sizleri Malala Yousafzai ile tanıştıralım.

Pakistan’da her şey yolunda ilerliyordu, ta ki 2009’da Pakistan’ın başına Taliban geçinceye kadar. Ancak Malala on iki yaşındayken Pakistan’da birçok şey zaten değişime uğramaya başlamıştı. Bu değişimlerden biri de eğitim sistemiydi. Pakistan’da kızların okula gitmesi yasaklanmış idi. Malala ise kız çocuklarının okula gitmesinin yasaklanması karşısında sessizce oturup kalmadı, bunun yerine mücadele etmeyi seçti. Çünkü Malala hem kendisi için hem de ülkesi için doğru olan neyse onu istiyordu.

Tabii o günlerde Malala’nın sessizlik yerine mücadeleyi tercih etmesi BBC’nin dikkatini çekmişti. Malala BBC’de bir blog yazmaya başladı o zamanlar. Takma adı Pakistanlı Kızın Günlüğü idi Malala’nın. Düşünün, daha on iki yaşında olmasına rağmen evleri teker teker gezerek, kapı kapı dolaşarak eğitim hakkını savundu.

Tabii Taliban da Pakistan’da bu tür olaylara sessiz kalmadı. Malala bir gün okula giderken militanlar otobüsü durdurdu ve onu boynundan ve başından vurdular. Ve işte Malala’nın hikayesi de burada başladı. Bu saldırıdan mucizevi bir şekilde kurtulmayı başarmıştı. Çünkü Malala gerçek bir savaşçı idi! Tedavisi İngiltere’de yapıldı. Ve olayın ardından altı ay geçtikten sonra ise dimdik her zamanki gibi ayaktaydı.

Değişimin Adıydı

Malala hastanede yaşam mücadelesi verirken, Pakistan halkı iki milyon kadar imza toplayarak eğitim kanununu meclise onaylattı.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR