Eğitimdeki Tercihlerin Geleceğe Etkisi


Eğitim hayatı ailede başlayıp uzun yıllar aile ve okul işbirliği ile devam eden bir süreçtir. Kişinin eğitim hayatı geleceğe dair konumunu büyük ölçüde belirler.

 

Eğitimdeki Seçimler

 

Eğitimde yapılan tercihler bazen kişinin kendi isteği ile olurken bazen anne baba ya da çevre etkisi ile olabilmektedir. Eğitimde yapılan seçimler kişinin ileriye dönük hayatına büyük ölçüde etki eder. Bu sebeple seçimler yapılırken büyük bir titizlik ile yapılmalıdır. Ayrıca kişinin kendi istek ve yeteneklerinin göz önünde bulundurulması gerekir. Eğitim de yapılan en büyük hatalardan biri bireyin isteklerinin göz ardı edilip sadece anne- babanın isteklerinin ön planda tutulup bu doğrultuda seçimler yapılmasıdır.

  İngilizce Eğitimi Denildiğinde Akla Malta'nın Gelmesini Sağlayan 4 Önemli Kriter

Ebeveynler çocuklarının iyiliğini isterken aslında onların hem zamanlarından hem hayallerinden çalmış olurlar. İstemediği bir okulda okuyan ve istemediği bir bölümün eğitimini alan kişi bu durumun farkına vardığı andan itibaren çoğu zaman yeni arayışlar içerisine girmeye başlar. İstemediği bölümü okuma neticesinde istemediği mesleği yapmak zorunda kalan kişiler ömür boyu mutsuz olur. Her gün sevmediği işi yapmak kişiyi oldukça mutsuz eder. Eğitimdeki seçimler yapılırken en başta kişinin ilgi ve yetenekleri, kendi seçiminin ne doğrultuda olduğu göz önüne alınmalıdır.

 

 Gelecek ve Eğitim Arasındaki İlişki

Eğitimin en zor aşamalarından biri belli dönemlerde gelecek yaşamını etkileyebilecek güçte olan tercihleri doğru şekilde yapabilmektir. Kişinin özellikle illerde yapacağı mesleği doğrultusunda eğitim alırken uman kişilerden yardım alınması şarttır. Aksi durumda geri dönülemez hatalar ortaya çıkabilir. Kişinin eğitim hayatında seçtiği tercihler ilerde yapacağı işi belirler ve kişinin ilerde yapacağı iş de karakterine kadar kişiyi etkileyebilir.

 

Bir mesleği seçerken bunu cazip kılan bir çok etken vardır. Bunlardan bazıları yapılan iş karşılığında alınan ücretin yüksek olması, toplumda saygı duyulan bir meslek olması, talep edilen bir meslek olması sayılabilir. Bazı kişiler için bunlar bir mesleği severek yapmak için yeterli olabilecekken bazıları için çok da önemsiz görünen özellikler olabilir. Burada kişinin ne ile tatmin olacağı, mesleğin hangi özelliğinin kişiyi mutlu edeceğinin doğru şekilde analiz edilip bu doğrultuda karar verilip tercih yapılması gerekir. Bunun yolu da bu konudaki uzman kişilerden yardım almaktan geçer.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR