Egzersiz öncesi ve sonrası beslenme nasıl olmalıdır?


Hem spor öncesi hem de spor sonrası beslenme çok önemlidir. Yani es geçmemeye özen göstermeliyiz. Spordan önce ne yememiz gerekiyor ya da önce yemeyip spor sonrasında mı tercihlerimizi yapalım? diye bir kafa karışıklığı içerisindeyseniz bu içerik tam size göre. İşte egzersizden önce ve sonra beslenmeyle ilgili merak edilenler…

Egzersiz öncesinde nasıl beslenmeliyiz?

Egzersiz öncesi en doğru beslenme için 5 önemli noktaya odaklanmalısınız;
  • Düşük yağ
  • Orta düzeyde karbonhidrat ve protein
  • Düşük lif
  • Sıvılar
  • Daha önce yemiş olduğunuz gıdalardan oluşması

Egzersizden 1 saat öncesinde yiyeceğiniz kompleks karbonhidratlı besin ile protein içeren bir yiyecek, egzersiz süresince güçlü kalmanızı sağlayacaktır. Örneğin, 1 meyve yanında bir süt, tam tahıllı ekmek ile yapılmış bir tost, 3-4 grisini yanında… Patates kızartması da dahil kızartmalardan yağlı yiyeceklerden ve şekerli içeceklerden uzak durmalısınız. Yeni yiyecekleri denemek için spor öncesi uygun bir zaman değildir.

Sıvı tüketimi nasıl olmalıdır?

Su, vücudunuzun soğutma sistemi çalışırken çok önemli bir görev üstlenmiştir. Su ihtiyacınızı gidermenin en iyi yolu yemeklerle birlikte bol sıvı tüketmek ve egzersizden 2 saat önce 2 bardak su içmektir. Egzersiz yaparken genel olarak su yeterlidir. Ama sıcak ve nemli havada 60 dakikadan fazla egzersiz yapıyorsanız spor içecekleri yardımcı olabilir. Size sıvının yanı sıra karbonhidrat ve kaybettiğiniz bazı mineralleri de sağlamaya yararlar. Spor içecekleri aynı zamanda özelikle ısı ve nemin yüksek olduğu zamanlarda, futbol gibi takım oyunları için de iyi bir seçenektir. Eğer çok terliyorsanız yine spor içeceğini su yerine tercih edebilirsiniz.

Spor sonrası nasıl beslenmeliyiz?

Spor sonrası ise; kaslardaki glikojen depolarının 1.5 – 2 saatlik bir egzersiz sonrası boşaldığından yola çıkılarak, bu açık kapatılmalı ve ilk 2 saat içinde yüksek karbonhidratlı bir öğün yapılmalıdır. Egzersiz sonrası protein ağırlıklı bir öğün tercih edilmelidir ama yanında karbonhidrat da olmalıdır. Kaslarınızı toparlayıp geliştirmeyi sağlar. Kaslarınız proteinin iyi pişmiş yumurtadan mı, bir bardak çikolatalı sütten mi veya peynir altı suyu protein shake’inden mi geldiğini sorgulamaz. Fakat fazlasının da bir yararı bulunmamaktadır.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı