Egzersiz Yapmak Paradan Daha Çok Mutluluk Sağlıyor!


Oxford ve Yale Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre egzersiz yapmak, paradan daha çok mutluluk sağlıyor. 

Oxford ve Yale Üniversitesi araştırmacıları 1.2 milyon Amerikalıya ait 5 yıllık verileri inceleyerek yaptıkları çalışmalarda fiziksel fitliğin kazanılan paradan daha çok mutluluk verdiğini ortaya çıkarttı. Düzenli egzersiz yapan insanlar yılla kendilerini 35 gün kötü hissederken, düzenli egzersizde bulunmayan insanlar yılda 53 güne kadar kendilerini mutsuz hissedebiliyor. 

Araştırmacılar araştırma için Hastalık Kontrol ve Engelleme Davranışsal Risk Gözetim Sistemi’nin 2011 yılı ile 2015 yılları arasındaki verilerini kullandı. Araştırma sonuçlarına göre egzersiz anlamında aktif olan kişiler, bütün gün oturanlara göre daha mutlular. Egzersizin çeşitli faydaları olduğu, genel olarak ölüm riskini azalttığını ve sağlık anlamında bünyeye faydası olduğu biliniyordu ancak mutluluğa doğrudan katkı sağladığı bilinmiyordu. 

Egzersiz ile ilgili yapılan araştırmalarda ayrıca stresle başa çıkmada da egzersizin önemli bir rol oynadığı görülüyor. Araştırmalar gösteriyor ki kendilerini fiziksel olarak iyi hisseden kişiler durumlar karşısında daha az stres duyuyor. 

Uzmanlar haftada 3 ila 5 gün arasında 30 dakika ile 1 saat arasında spor ya da egzersiz yapmanın kişiler için çok sağlıklı olacağını belirtiyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı