En Düşük Bütçe İle En Yüksek Eğitimi Almanın 4 Yolu


Eğitim hayatı doğumumuzdan ölümümüze kadar uzanan uzun bir yoldur. Hatta eğitim için bir sonuç yerine süreç de diyebiliriz. Peki ama günümüzde nitelikli eğitim denince neler yapmamız gerekiyor? Kaliteli eğitimin elbette ki bir bedeli oluyor. Lakin bunu çözmek için nasıl bir sürece dahil olmamız gerekiyor? Gelin size en düşük bütçe ile en yüksek eğitimi almanın 4 yolunu gösterelim.

Gelişim, kesinlikle kişinin kendisidir.

Bu size bir kişisel gelişim cümlesi gibi gelebilir. Ama bulunduğumuz çağ, özellikle internetiniz var ise kesinlikle büyük bir fırsat eşitliğinin olduğu bir çağ. Dijital üzerinde ne ararsanız bulabilir, eğitim konusunda istediğiniz bir alanda kendinizi çok daha iyi şekillerde yetiştirebilir, alanınızda gerçekten başarılı olabilirsiniz. Temel seviye eğitim zaten bütün okullarda yer alıyor. Bu konuya ilişkin belirli bir temelden sonra, iş biraz da sizde bitiyor. Hatta birazda değil, baya baya sizde bitiyor.

Dünyaca ünlü üniversiteler kütüphanelerini dijital ortamda halka açıyor

Daha önce duymuş muydunuz? Pek çok üniversite kütüphanelerini halka açıyor. Global çapta kendini kanıtlamış en iyi üniversiteler de buna dahil. Amaç araştırmak ve öğrenmek olduktan sonra, gelişimi temelden belirli bir seviyeye getirip üzerine gitmeniz size her zaman artı sağlayacak. Bunu kesinlikle denemelisiniz.

İlhamı kulaklıklarda aramayın ve fırsatlara açık olun

Bu da biraz kişisel gelişim sözü gibi. Ama şöyle düşünün. Kulaklık takmadan bir yere gidemeyen bir nesil olduğumuz için (genç kesim özellikle) pek çok algıya kapatıyoruz kendimizi. Hayatın bize nerede ne zaman neler sunacağını bilemiyoruz. Çoğu şeyi de kaçırabiliyoruz bu yüzden. Mümkün mertebe gözümüz ve kulağımız açık olursa, bir nevi sanal serumlarımızdan kurtulursak gerçekten de önemli bir aydınlanma yaşayabiliriz. Amacımız bir şeyler öğrenmek, gelişimimizi yükseltmek olduğu için her zaman bu noktayı ön plana çıkarmaya devam edebiliriz. Kesinlikle kendinize fırsat verin, kendinizi düşünün, kendinize imkan yaratmaya odaklanın.

  TED (Türk Eğitim Derneği) Gelecek Projesi

Yaşam boyu eğitim ve geleceği aydınlatan TED ile iletişime geçebilirsiniz

Şayet belirli bir seviyede yeteneğiniz ve başarınız var ise, TED burslarına başvuru yapabilir ve nitelikli eğitim için bir fırsat arayabilirsiniz. İmkanı olmayan, fırsat eşitliği olmayan, dağlardan öteye yol görünmeyen köylerdeki başarılı pek çok çocuğumuza global kalitelerde burs ve eğitim imkanı vererek onları yükselten ve geleceğe hazırlayan Türk Eğitim Derneği, bu konuda önemli bir sivil toplum kuruluşudur. Sizin ve çevreniz için gerçekten nitelikli eğitimin öncüsü olabilecek bir kurum olduğu için, kesinlikle yaş skalanıza göre TED fırsatlarını ve nitelikli eğitim seçimlerini değerlendirebilirsiniz.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR