Erkeklerin Dikkatine: Kısırlığı Tetikleyen 3 Alışkanlık!

Fotoğraf Galerisi.


Son yıllarda çocuk sahibi olma konusunda sorun yaşayan çiftlerin sayısında artış olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu, halk arasında sorunun genelde kadından kaynaklandığı düşüncesinin hakim olduğunu ancak bunun doğru olmadığını belirtti.

Yapılan araştırmalar sonucunda 1973 yılından beri erkeklerin sperm sayısında azalma olduğunun ortaya çıktığını belirten Şerefoğlu, bu sonucun sebepleri hakkında bilgiler verdi. İşte sperm sayısında ve kalitesinde bozulmalara yol açan alışkanlıklar…

Sperm sayısındaki düşüklüğün kesin sebebi bilinmese de günümüze hakim olan endüstriyel yaşamın bu konuda etkili olduğu düşünülüyor. Yoğun stres, kimyasallar, çevresel toksinler, besin kirliliği gibi faktörlerin üreme problemlerini tetikleyebildiğini belirten Bahçeci Sağlık Grubu Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu; “Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir çalışma gündelik yaşamda sıklıkla kullandığımız basit ağrı kesicilerin bile spermler üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösterdi” diyerek günlük yaşam tarzımıza dair pek çok faktörün erkek kaynaklı kısırlığa neden olabileceğinin altını çizdi.

[zombify_post]Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR