Eşit Ağırlık Öğrencileri Sınava Nasıl Hazırlanmalı?


Eşit Ağırlık Öğrencileri Sınava Nasıl Hazırlanmalı
Eşit Ağırlık Öğrencileri Sınava Nasıl Hazırlanmalı

EŞİT AĞIRLIK ÖĞRENCİLERİ SINAVA NASIL ÇALIŞMALI

Bize en çok sorulan sorulardan biri de eşit ağırlık öğrencileri sınava nasıl çalışmalı şeklinde oluyor. Bu soruya geçmeden önce çok bilinen klişelerden bahsederek biraz konu hakkında nutuk çekeyim. Bildiğiniz gibi insan beyni iki loptan oluşur. Bunlar sağ ve sol loptur. Bu loplar kişinin sayısal ve sözel kişiliğini temsil eder. Lakin ülkemizde TM adı verilen Türkçe Matematik, halk arasında eşit ağırlık adı ile bilinen bir alan bulunmaktadır. Bu bölümde hem sözel hem de sayısal bilgilerinizi kullanmanız gereken meslekleri tercih edebilirsiniz. Sayısal ve sözel öğrencilerin yıllarca sürdürdüğü rekabeti son yıllarda TM öğrencileri ele geçirerek sayısal ve TM rekabetine dönüştürmüştür. Peki sen eşit ağırlık öğrencisi kardeşim, sınavlara nasıl hazırlanacağını biliyor musun? Diğerleri sadece tek bir alana yoğunlaşırken sen her ikisine yoğunlaşarak işinin daha zor olduğunu mu düşünüyorsun?

İlk olarak zor olarak düşünme, kendini bilinç altında ben bu işi yaparım diye odakla. Unutma sayısal öğrencilerin oldukça zorlandığı fizik, kimyadan temel düzeyde sorumlusun. Tarih ve coğrafyanın ileri düzey konularında uyku getiren metinleri okumak yerine temel düzeyde olanından sorumlusun. Aslında senin sorumlu olduğun kısım adından anlaşılacağı gibi Türkçe ve Matematik kısmıdır. Şunu da unutma ama diğer derslerde yapacağınız her doğru seni TM mezunu rakiplerinin bir adım önüne taşıyacaktır. Dediğimiz gibi ilk olarak bilinç olarak hazır ol ve sonra derslere nasıl çalışman gerektiğine bakalım.

TÜRKÇE VE EDEBİYAT DERSİNE NASIL ÇALIŞILMALI

Türkçe dersi hem TYT hem YKS kısmında sorulan bir derstir. Bunun için dil bilgisi derslerine iyi çalış. Zaten kısa sürede kolayca öğrenilebilen bu derste soru kaçırmadığın zaman birçok rakibinin önüne geçeceksin. Bunun dışında her gün en az 20 adet paragraf sorusu çöz. Edebiyat kısmı ise sınavın ikinci adımı olan YKS kısmında geliyor. Edebiyat birçok öğrenci için ezber dersidir. Sakın bu hataya düşmeyin. Artık ÖSYM sınavlarda edebiyat sorularını ezberden çok öğrencinin yorumlayabileceği tarzda ve bilgi gerektirecek şekilde soruyor. Sen eser – yazar ezberleyeceğine bir şairin tarzını, bir dönem inceliklerini öğrenirsen daha çok sonuç elde edersin. Tek yapman gereken bol bol edebiyat sorusu çözmek.

MATEMATİK DERSİNE NASIL ÇALIŞILMALI?

Matematik dersinde yanlış yapan öğrencilerin 3 hatası bulunuyor. Ya temeli olmadığı halde matematik sorusu çözmeye çalışırlar. Ya çok soru çözmediği için işlem hızı ve pratiği azdır. Ya da soruları dikkatsizce okuyup ince noktaları kaçırdığı için yanlış yapmaktadır. Eğer temelin yoksa bu konuda temel kazandıracak kitaplardan alarak işe başlayabilirsiniz. İkinci adımda temeli edindikten sonra bol soru çözerek işlem hızı ve işlem pratiği kazanabilirsiniz. Sonuncu hatanın çözümü ise bir soruyu çözerken oldukça değer verin. Bu soruyu çözerseniz ve eğer anlarsanız sınavı kazanacağınızı düşünün ve ona göre çalışın.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR