Eski ve Yeni Sistemin Farkları


Yeni Sınav Sistemi

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, LGS klavuzunu değerlendirdi;

11 Nisan’da bugün yayınlanan kılavuz incelendiğinde eski sistemle yeni sınav sisteminin oldukça farklı olduğu görülüyor.

⦁ Eski sistemde sınavlar öğrencinin öğrenim gördüğü okulda yapılıyordu.
Yeni sistemde sınav uygulaması tıpkı 2008 yılında kaldırılan OKS’de olduğu gibi farklı merkez ve okullarda yapılacak
⦁ Eski sistemde tüm lise türlerine sınavla öğrenci yerleştiriliyordu.
Yeni sistemde sınavla öğrenci alacak okullar ayrılmış durumda. Sınavla almayan okullara “mahalli yerleştirme sistemi” ile öğrenci alınacak.

⦁ Eski sistemde sınavlar hafta içinde iki güne dağıtılmış ve her gün üç oturum olacak şekilde uygulanıyordu.
Yeni sistemde sınav hafta sonu tek gün (cumartesi) ve iki oturum halinde uygulanacak.

⦁ Eski sistemde her dersten 20 soru soruluyor, 40 dakika süre veriliyordu.
Yeni sistemde sözel bölümde; 20 Türkçe, 10 TC İnkilap Tarihi, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 Yabancı Dil olmak üzere 50 soru sorulup 75 dakika süre verilecek. Sayısal bölümde; 20 Matematik, 20 Fen Bilimleri sorusu için 60 dakika süre verilecek. Birinci oturum ile ikinci oturum arasında 45 dakika ara olacak.

⦁ Eski sistemde sınav tüm 8.sınıf öğrencileri için zorunluydu.
Yeni sistemde isteyen sınava girecek.

⦁ Eski sistemde sınava giremeyenler için telafi sınavı yapılıyordu.
Yeni sistemde telafi sınavı yoktur.

⦁ Eski sistem, tüm okullara sınavla öğrenci yerleştirdiğinden ölçme sınavı özelliği taşıyordu.
Yeni sistem sınırlı sayıda okula, sınavla öğrenci alacağından seçme sınavı özelliği taşıyor.

⦁ Eski sistemde öğrenciler sınava kendi okullarında girdiğinden öğrencilere sınav giriş belgesi düzenlenmiyordu.
Yeni sistemde öğrencilere sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgilerinin yer aldığı fotoğraflı sınav giriş belgesi verilecek. Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.
⦁ Eski sistemde her dersten Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 20 soru toplam 120 soru soruluyordu.
Yeni sistemde toplam 90 soru sorulacak. (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri derslerinden 20 soru, diğer derslerden 10’ar soru sorulacak)

⦁ Eski sistemde yanlışlar doğruları götürmüyordu.
Yeni sistemde 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

⦁ Eski sistemde sınav puanı hesaplamada kullanılacak değerler önceden biliniyordu ve sınavdan çıkan öğrenci her dersle ilgili doğru sayısını biliyorsa puanını hesaplayabiliyordu.
Yeni sistemde puanların hesaplanabilmesi için tüm sınavlarının okunup ortalamaların ortaya çıkarılması gerekiyor. Başka bir ifade ile tüm sonuçlar değerlendirilip ortalamalar ortaya çıkmadan sınav hesaplanamaz. Yeni değerlendirme sistemi eski OKS-LGS döneminde yapılan değerlendirme sistemine dönüşmüş.

⦁ Derslerin ağırlık katsayıları değişti. Eski sistemde Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri derslerinin ağırlık kat sayıları 4’tü yine aynı kaldı. T.C. İnkilap Tarihi, Din Kültürü ve Yabancı Dil derslerinin ağırlık sayıları 2 idi, yeni sistemde 1’e indirilmiş. Bu durumda temel derslerin belirleyiciliği artmış. Başka bir ifade ile Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden yapılan doğrular daha çok puan getirecek.

Bugün yayımlanan sınav kılavuzunu incelediğimizde;

Genel beklentimiz sınavla öğrenci alacak okulların ağırlıklı olarak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ile özel program uygulayan Anadolu Liseleri olacağını düşünüyorduk. Ancak kılavuzda çok sayıda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin de sınavla öğrenci alacağını gördük.
Türkiye genelinde sınavla öğrenci alacak okullar ve kontenjanları;
Mesleki ve Teknik Lise 449 19,170
Fen Lisesi 309 34,500
İmam Hatip Lisesi 298 28,860
Anadolu Lisesi 222 34,530
Sosyal Bilimler Lisesi 89 9,450
Toplam 1367 okul sınavla öğrenci alacak, kontenjanı 126,510 olacak.

İstanbul’da sınavla öğrenci alacak okullar ve kontenjanları;

Anadolu İmam Hatip Lisesi 55 5,430
Anadolu Lisesi 74 12,060
Fen Lisesi 8 1,110
Mesleki ve Teknik And.Lis. 85 4,200
Sosyal Bilimler Lisesi 3 360
Toplam 225 okul sınavla öğrenci alacak, kontenjanı 23,160 olacak.

Bir başka dikkat çekici bilgi ise 31’i aşkın ilde sınavla öğrenci alan Anadolu Lisesinin olmaması. Ancak bu illerde mutlaka bir veya birden fazla Fen Lisesi ile Sosyal Bilimler Lisesi var. Dolayısıyla sınavla öğrenci alan Anadolu Lisesinin olmaması sorun olarak görülmemeli.
Aynı şekilde İstanbul’un 6 ilçesinde de sınavla öğrenci alan Anadolu Lisesi yok. (Şile, Esenler, Çatalca, Adalar, Sancaktepe, Çekmeköy) bu ilçelerden Şile’de Fen Lisesi var, ancak diğer ilçelerdeki öğrenciler çevre ilçeleri tercih etmek zorunda kalacaklar.

İSTANBUL’LA İLGİLİ DİKKATİMİ ÇEKENLER;

İstanbul’dan sınavla öğrenci alacak okulları geçen yılki okullar listesi ile eşleştirdiğimde sınavla öğrenci alacak yeni açılan veya ismi değişen 13 okul olduğu görülüyor.
Sınavla öğrenci alacak okulların belirlenmesinde okulun geçen yıl hangi yüzdelik diliminden öğrenci aldığının kriter olarak alınmadığı görülüyor. Örneğin; Arnavutköy’de var olan Anadolu Liselerinden biri değil, yeni açılan (veya adı değişmiş olabilir) Şehit Çavuş Selçuk Gürdal Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alacak.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR