Evde dişleri doğal ürünlerle beyazlatmanın yolları!


Dişleri doğal ürünlerle beyazlatmanın yolları son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Aslında bu gelenek binyıllar öncesine dayanıyor. Diş bakımı kişisel bakımımızın en temel parçalarından biridir. Dişlerimizi fırçalamak ağız temizliğimiz için tek başına yeterli değildir. Dil fırçalama ve diş ipi kullanmak da diş fırçalamak kadar önemlidir. Bu yazımızda size ağız temizliğiniz için hazır ürünlere gereksinim duymadan uygulayabileceğiniz doğal ürünlerden bahsedeceğiz. Bazı ürünlerle gargara yapıp ağız bakterilerini önleyebilir, bazılarıyla dişinizi fırçalayıp bembeyaz dişlere kavuşabilirsiniz!

Oil Pulling Yöntemi

3 bin yıllık şifa kaynağı olan oil pulling yöntemi isteğinize göre ayçiçeği yağı, susam yağı ya da Hindistan cevizi yapı kullanılarak yapılabilir. Bu yöntem ağızda çürük oluşumuna neden olan bakterileri öldürmeye yarayan doğal bir yöntemdir. Bunu için ağzınıza bir yemek kaşığı istediğiniz yağdan koyun ve ağzınızda çalkalayın. Yağı tükürdükten sonra karbonatla fırçalayın ve ağzınızdaki ferahlık hissini gün boyu yaşayın!

Kabartma Tozu ya da Karbonat

Kabartma tozu ya da karbonat diş macunlarında da kullanılan doğal bir beyazlatıcıdır. Dişlerdeki lekeleri temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca ağzınızda bakteri üremesini engelleyen alkali bir ortam oluşturur. 1 çay kaşığı kabartma tozunu 2 çay kaşığı su ile karıştırın ve dişlerinizi bu macunla fırçalayın. Haftada birkaç kez kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi yüzyıllardır dezenfektan ve doğal temizlik ürünü olarak kullanılmaktadır. Elma sirkesinin ana etken maddesi asetik asittir. Bu ağzınızdaki bakterileri öldürür ve yeniden oluşumunu engeller. Sirkeyi suyla seyreltin ve ağzınızda gargara yapın. Ardından temiz suyla ağzınızı çalkalayın.

Meyve ve Sebzeler

Özellikle çilek ve ananas dişlerinizi temizlemeye ve beyazlatmaya yardımcı iki meyvedir. Çilek ve kabartma tozunu ezip karışım haline getirin ve dişlerinizi bununla fırçalayın. Aynı uygulamayı ananasla da yapabilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR