Evde Kendi Kendine Çalışarak Oxford Üniversitesine Giren Gencin HikayesiAilesinin Dubai’deki çok büyük meblalar tutan okul parasına gücü yetmeyen genç, evinde çevrimiçi dersler ve youtube ile kendisini eğiterek Oxford’a girdi. Maan Al-Yasiri adındaki 18 yaşındaki genç 11 ay boyunca her gün saatler boyunca ders kitaplarını internet üzerinden okuyup eğitimsel videoları youtube kanalından seyrederek Dubai’nin fakir mahallesi sayılan Deira, Abu Hail’deki odasında sınavlara hazırlandı.


Sizlere bugün 18 yaşındaki Maan Al-Yasiri adındaki gencin başarı öyküsünü anlatacağız. Gencimiz ailesiyle birlikte Dubai’de yaşamakta. Haliyle Dubai’de okul masrafları epey pahalıya geldiğinden, ailenin de durumu çok iyi olmadığından (ki Dubai’nin fakir mahallesi sayılan Deira, Abu Hail’de yaşamaktalar) gencimizin Dubai’de okuması imkânsız bir halde anlayacağınız. Gencimiz de 11 ay boyunca her gün, saatlerce, ders kitaplarını internet aracılığıyla okuyup, eğitimsel videoları da YouTube kanalından seyrederek ders çalışmaya başlamış.


Gencimiz şu an çok mutlu, zira bu çalışmanın sonucunda Oxford’taki Brasenose Koleji’nde Tarih ve Politika okumak üzere kabul edilmiş. Eylül ayında yeni okuluna başlayacak olan gencimiz şunları söylüyor:


“Her gün sekiz saatimi ders kitaplarına, YouTube videolarına ve okulda okuyan arkadaşlarımla buluşup onlarla öğrendiklerimi tartışarak değerlendirdim. Kendimi ulaşabildiğim her bilgiyi öğrenerek hazırladım. Öğretmenim yoktu, ailemin okul ücretine ödeyecek paraları yoktu. Bu nedenle iş başa düştü.”


Gencimiz aslında Suriye doğumlu, ailesi Saddam Hüseyin döneminde Irak’a kaçmak zorunda kalmış ve üç amcası da Saddam Hüseyin tarafından öldürülmüş. 2003 yılında İngiltere’ye taşınan gencimiz eğitiminin büyük kısmını burada tamamlamış.


Ancak 2012’nin Eylül ayında ailesi Dubai’ye taşınıp, annesi yeniden evlenince Sharjah’daki bir okula devam etmek zorunda kalmış. Ne yazık ki iki yıl sonra da ailesinin ekonomik durumu gencimizin okul masraflarını karşılayamayacak noktaya gelmesiyle okulu bırakmak zorunda kalmış. Ama gencimiz azimli, eğitim aşkıyla tutuşuyormuş. Kendisinin de söylediği gibi, iş başa düşmüştü. Bir yıl boyunca GCSE sınavına hazırlanan gencimiz, sınavdan A sınıfı bir derece almış. Ardından Oxford’a başvuran gencimiz ilk başta kabul ofisi ile görüşme alamamış, ancak Viktorya okulundaki öğretmenlerinden birisi onun adına okul ile temasa geçip gencimizin içinde bulunduğu zor koşulları anlatmış, sınav derecesinden bahsetmiş ve bunun üzerine Oxford Üniversitesi’nden bir görevli kendisiyle temasa geçerek görüşmeye çağırmış. Ve kabul edilmiş.


Ünimetre olarak başarılı gencimizi gönülden tebrik ediyoruz. Unutmayın ki azimli ve istekli olduktan sonra, başarı kolaydır.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı