Facebook’a Toplu Şikayet! Baskı Devam Ediyor


Amerika Birleşik Devletleri’nde Facebook hakkındaki görülen davada bir neticeye varıldı. Mahkeme Facebook’a karşı açılan toplu şikayeti kabul etti. Şikayet Facebook’un üyelerinin herhangi bir onayı almadan biyometrik verileri kaydedip gizledikleri üzerine başladı.  Facebook’un yüz tanıma uygulamasına ilişkin toplu dava açılması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco’da bir makemede gündeme gelen olayda Facebook’un kullanıcıların haberi olmadan bilgilerini kaydetmesine karşı olarak toplu dava açma hakkı doğdu. Konuyla ilgili mahkeme bu şikayetteki en mantıklı çözümün toplu şikayetler olduğunu öne sürdü. Kullanıcılar Facebook’un özel yaşamlarına müdahale ettiğini öne sürerek toplu şikayette bulundu. Şikayetle ilgili Facebook’tan gelen açıklamaya göreyse şikayetleri yapan kullanıcıların herhangi bir dayanağı yok.

Facebook ve Kurucusu Mark Zuckerberg’in Başı Dertten Kurtulmuyor

Bildiğiniz üzere Facebook ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bu aralar çok ciddi bir baskı altında. Zuckerberg daha geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde ifade vermişti. Suçlama ise Zuckberg’in üyelerin izni olmaksızın bilgilerinin paylaşılmasıydı.  Zuckberg ifadesinde Facebook’un hatalar yaptığını belirterek bu hataların sorumlusunun kendisi olduğunu söylemişti. Bununla birlikte Zuckerberg, doğruluğu olmayan haberler, nefret ifadeleri, veri gizliliği gibi hususlar karşısında yeterince çaba göstermediklerini de dile getirerek bu hatayı kabul etmişti.

Konuya bağlı olarak Cambridge Analytica ismindeki politik danışmanlık firması Facebook’un seksen yedi milyona yakın üyesinin verilerine kullanıcıların herhangi bir izni olmaksızın ulaştığı gündeme gelmişti.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR