Facebook’un En Büyük 5 Skandalı!


Sosyal medya devi Facebook her ne kadar hayatımıza gerçek anlamda sosyal medya deneyimini getirmiş olsa ve sunduğu özelliklerle adından söz ettirmeyi başarmış olsa da skandallarıyla da gündemden düşmüyor. İşte Facebook’un en büyük 5 skandalı. 

Sosyal medya denilince akla ilk gelen adreslerden birisi olan Facebook, kimi zaman kullanıcılarının bilgilerini sızdırıyor, kimi zaman da güvenlik açıklarıyla gündeme geliyor olsa da kullanıcıların severek kullandığı sosyal medya platformlarının başında geliyor. 

Facebook hakkında açılan davalar, her ne kadar düşürülse de bu durum Facebook’un aklanmasına ya da akıllanmasına yardımcı olmuyor. İşte Facebook’un en büyük 5 skandalı. 

5- Kullanıcıların Şifrelerini Bir Metin Belgesinde Saklaması 

Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan ve hatta sosyal medya denilince akla gelen ilk adreslerden birisi olan Facebook kullanıcıların şifrelerini düz bir metin belgesine kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Milyonlarca kullanıcının şifresinin bir metin belgesinde saklanması ve bu belgeye yaklaşık 2.000 Facebook çalışanı bu belgeye erişebiliyordu. 2015 yılında ayrıca Facebook’ta bu belgeye ulaşabilenlerin sayısı 9.199 kişiye ulaşmıştı. Yani Facebook’ta çalışan yemek ve temizlik işleriyle uğraşan çalışanlar hariç Facebook çalışanları Facebook kullanan herkesin şifresine ve hesaplarına erişebiliyordu. 

4- Facebook Kullanıcılarının Mesajlarının Üçüncü Parti Uygulamalarla Paylaşılması

Sosyal medya devi Facebook, başta Netflix olmak üzere Spotify ve diğer servislerle entegre bir şekilde çalışıyordu. Kullanıcıların kullandığı servisleri iyileştirmek için Facebook hesaplarını kullandıkları servislerle birleştiriyordu. Ancak ortaya çıkan bilgilere göre kullanıcıların Facebook hesaplarına ulaşan servisler bu kullanıcıların mesajlaşlarına da erişebiliyor. Facebook’un imkan sağladığı bu durum ortaya çıktından sonra Facebook bu erişimi sözde düzeltmesine rağmen pek çok servis yine de kullanıcıların mesajlarına erişmeye devam etti. 

3- Kullanıcıların SMS ve Arama Geçmişlerini Takip Etme

Facebook’un Facebook Messenger servisinin kullanıcıların SMS ve arama geçmişlerine eriştiği ortaya çıktı. Konuyla ilgili olarak Facebook herhangi bir açıklama yapmada fa Facebook’un kullanıcıların SMS ve Arama geçmişini izlemesi devam ediyor. 

2- Onavo Uygulaması 

Facebook’un VPN servisi olan Onava arka yüzünde Facebook’a veri yolladığı geçtiğimiz aylarda ortaya çıkmıştı. Ortaya çıkan bu durumun ardından Onava, Apple’ın politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle App Store’dan kaldırılmıştı. 

1- Fotoğraflara Erişim

Sosyal medya devi Facebook’ta kullanıcılar pek çok şey yapabiliyor. Bazı kullanıcılar Facebook’u sadece oyun oynamak için kullanıyor olsa da pek çok kullanıcı Facebook’u fotoğraf paylaşmak ve yer bildiriminde bulunmak için kullanıyor. Ortaya çıkan son bilgilere göre ise Facebook kullanıcıların tüm fotoğraflarını ve telefonlarında bulunan bilgileri kendi sunularına yedekliyor. Ortaya çıkan bu durumun ardından Facebook bunun bir hatadan ibaret olduğunu venöz konusu hatanın giderildiğini belirtmiş olsa da pek çok kullanıcı Facebook’un dosyalarına halen daha eriştiğini ve o dosyaları kendi sunucularında sakladığını düşünüyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı