Farklı Özgeçmiş Hazırlama Teknikleri

Eğer başarı kolay bir şey olsaydı, zaten bir çok insan bunu yapardı. - Guy Kawasaki


Bir çok kariyer sitesinde benzer formatta hazırlanmış özgeçmişler görüyoruz. Hemen hepsi kronoloji tekniğiyle yani tarih ve kategori sıralaması yeniden eskiye doğru oluşturulmuş. Çoğunda kısa sürede göz gezdirilsin diye karakter sayısı kısıtlanmış, yaratıcılıktan uzak ve alternatif mesleklere hitap etmeyen şemalar kullanılmış.

Bu tarz formların her gün yüzlerce başvuru cevaplamaya çalışan firmaların işine yaradığı ya da mesleği görselliğe dayanmayanlar için daha çok tercih edildiği bir gerçek. Fakat, artık bilişim çağında yaşıyoruz ve modern dünyada bir sürü alternatif meslek ortaya çıkmış durumda.

Peki bir blogger, grafik tasarımcı, gazeteci, performans sanatçısıysanız o zaman özgeçmişinizi nasıl hazırlayacaksınız?

İnfografik CV

İnfografik için kısaca, derlenen bilgilerin grafik öğeleriyle birlikte aktarımıdır diyebiliriz. Yaratıcılığınızı göstermek, dikkat çekici  ve kısa sürede göz gezdirilebilir bir özgeçmiş sunmak istiyorsanız infografik özgeçmiş hazırlama yoluna gidebilirsiniz.

Daha fazla infografik özgeçmiş incelemek için buraya bakabilirsiniz.

Video CV

Son yıllarda iş başvurularında sadece tecrübe ve eğitim değil, kendüne güven ve sosyal iletişimdeki başarı da büyük rol oynuyor. Özellikle gençlerin ilgisini çekmek için video cv alımı yapan ya da beğendikleri firmanın sahibine kısa bir video gönderenleri sayısı hiç de az değil.

Aşağıdaki videoda okul ile çalışma hayatı arasındaki ‘gap year’ını yani boş yılını kendi imkanlarıyla Newyork’da geçirmek isteyen genç bir kızdan ‘Nasıl Video CV Hazırlanır’ tüyolarını seyredebilirsiniz.

 

 

 

Portfolyo

Gelelim eski ama hala önemli bir tür olan portfolyo yani daha önce yaptığınız çalışmaları gösteren katoloğa. Portfolyo bir özgeçmiş çeşidi değil fakat kısa bir ön yazı ile ‘Bakın söze gerek yok işte’ diyip doğrudan gururla sunabileceğiniz bir yöntem. Portfolyoların da çeşidi var tabi… Eğer dijital bir iş yapıyorsanız online bir portfolyonuzun olması elzem. Bunun için kendinize basit bir site tasarlayabilirsiniz. Ya da çeşitli meslek gruplarının hazırladığı portfolyo havuzlarına dahil olabilirsiniz. Bknz, Behance.

Dijital Özgeçmiş

Özgeçmişinizi sunmanın bir diğer yaratıcı yolu, tıpkı dijital alanda çalışanlara önerdiğimiz gibi kendinizi tanıtan bir web sitesi hazırlamak. WordPress gibi ücretsiz servis sağlayan bir hizmet ve biraz uğraşla kendi mesleki bloğunuzu açabilir ya da about.me gibi daha yalın, mümkünse tek sayfadan oluşan bir dijital kimlik kurgulayabilirsiniz. Bu konuda güzel bir örnek olan oxsarah.com ‘a bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

[zombify_post]


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR