Farklı Ülkelerde Uygulanan İlginç Okul Yasakları


Diğer ülkelerde konulmuş okul yasaklarına sizde çok şaşıracaksınız… Hatta yok artık o kadar olmaz diyeceğiniz fotoğrafları sizler için derledik. 

1- İngiltere okullarda az arkadaş edinme yasağı uygulamaktadır. Gerekçe ise o dönemlerde kalıcı olmayacak arkadaşlıkların bireyi üzeceği ya da zedeleyeceğidir. 

2- Tokyo'da bazı okullarda saç yasağı uygulanmaktadır. Orijinal saç rengi olmadığını düşündükleri öğrencilerin velilerinden eski fotoğraf bile isteyebiliyorlar. 

3- New York'ta ise bazı kelimelerin kullanılması yasak. Yoksulluk, fakirlik, boşanma gibi çocuklar üzerinde olumsuz etki oluşturabilecek bir çok kelime yasaklanmış durumda…

4- Avusturalya'da kırmızı mürekkep kullanmak yasaktır. Gerekçesi ise kırmızı renginin çocukları asileştirdiği, kan rengini temsil ettiği için çocukların saldırganlaştığı gerekçesiyle kırmızı kalem ya da mürekkep kullanmak yasaklanmıştır. 

5-Nottinghamshire'de el kaldırma yasağı uygulanmaktadır. Hatta bir çok okulda bu yasağa katılmıştır. Sebebi ise el kaldırmanın öz güven ile alakalı olduğundan dolayı derse hep aynı öğrencilerin katılmasını engellemek için bu yasak getirilmiştir. 

6- Pennsylvania'da bir öğrencinin parfüm ile yanmasından sonra okullarda parfüm ve deodorant kullanımını yasaklamıştır. 

7- Chicago'da ise tuvalet sınırlandırılması bulunmaktadır. Bir çocuk dönem boyunca ders esnasında sadece 3 defa tuvalete gidebilir. Sebebi ise çocukların bunu bir kaçamak olarak değerlendirmesi… 

8- En ilginç ceza tabii ki Çin'de… Öğrenciler dondurulmuş bezelye üzerinde diz üstünde bekletiliyor. Sebebi ise eğitimin değerli olduğu ve kurallara uyulması gerektiğidir. 

[zombify_post]


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR