Fazla Çay ve Kahve Kanser Yapıyor!


Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırma çay ve kahvenin zararlarına bir yenisini daha ekledi. Fazla çay ve kahve kanser yapıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda sigara kullanmayan insanların çay ve kahve kullanımları yüzünden akciğer kanseri olabilecekleri ortaya çıktı. Araştırmanın başındaki isim olan Jingjing Zhu, 1.2 milyon gönüllü ile gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı. 1.2 milyon gönüllünün katıldığı araştırma toplamda 8 yıl sürdü. Araştırmanın sonucunda yaklaşık 21 bin kişinin akciğer kanserine yakalandığı tespit edildi. Araştırmanın sonuçları Amerikan Kanser Araştırma Derneği yıllık toplantısında paylaşıldı.

Yapılan araştırmalarda çay ve kahvenin kanser riskini arttırdığı ancak kahve tüketiminin kanseri daha fazla arttırdığı ortaya çıktı. Günde iki fincandan fazla kahve içenlerin akciğer kanserine yakalanma olasılığının yüzde 41 oranında arttığı gözlemlenirken, çay tüketenlerde ise bu oran yüzde 37 oranında tespit edildi.

Kafein içermeyen kahveler için de ayrı bir araştırma yapan uzmanlar kafeinsiz kahve tüketen kişilerinde kansere yakalanma oranlarının yüzde 56 oranında arttığı gözlemlendi.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR