Feynman Tekniği ile Öğrenmek Daha Kolay


Feynman Tekniği’ni daha önce duymuş muydunuz? Bilmeyenler için bu tekniği anlatmaya çalışayım. Çünkü bu teknik günlük hayatımızda öğrenmeyi ve hatırlamayı epey bi kolaylaştırıyor ve keyifli bir hal kılıyor. Feynman tekniği dört maddeden oluşuyor. Bu adımlardan bahsedeli m;

Ne öğrenmek istiyorsunuz? Buna karar verin. Bir kâğıdın en tepesine öğrenmek istediğiniz konuyu yazın.

Ardından kendinizi bir öğretmen yerine koyun ve öğrencilere anlatır gibi düşünün kendinizi. Ardından yazmaya başlayın, öğretmenin anlatısı gibi ve bu sayede o konu hakkında nerede eksiksiniz görebilirsiniz. Ayrıca başkalarına anlatıyormuş düşüncesi sizi bu konu hakkında araştırmaya daha da teşvik edecektir. Böylelikle takıldığınız noktaları da görerek düzeltebilirsiniz.

Takıldığınız noktalarda kaynaklarınıza dönebilir ve tekrar araştırabilirsiniz. Şu çok önemli ki; konuyu başkalarının anlayabileceği netlikte olana kadar araştırmanız gerekmektedir. Gerektiğinde yardım da alabilirsiniz.

Ve olabildiğince sade bir dil kullanmaya özen gösterin. Çünkü burada öğretmen sizsiniz, öğretmen kompilke anlatımlara girmez ve olabildiğince basit bir şekilde konuyu anlatmaya çalışır. Eğer konuyla ilgili kâğıdınıza yazdıklarınız size hala daha karışık geliyor ve aklınızı kurcalıyorsa benzetmeler kullanabilirsiniz. Benzetmeler oluşturmak öğrenmeyi daha kolay ve keyifli bir hale sokar. Böylelikle konuların üzerinden zaman geçse de net bir şekilde hatırlamanıza olanak sağlar.

Sonuç olarak ne kazanırız?

Öğrenmek istediğimiz konuyla ilgili özgüven kazanır ve kafamıza takılan tüm soruları yanıtlayabiliriz.

Benzetmeler yaptık, bir öğretmen olduk ve sınav soruları artık bizi korkutmaz.

Eksiklerin farkına vararak daha kalıcı ve geniş çaplı araştırmalı bir öğrenme gerçekleştirdik.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR