Finlandiya eğitim sistemini diğerlerinden ayıran 10 özellik


Finlandiya eğitim sistemi dünya eğitim sıralamasında en ön sıralarda yerini alıyor. Doğu Asya çalışanlarının prensiplerine göre yapılan çalışmalar, tamamen üretkenlikle doğru orantılı olarak ön plana çıkıyor. İş ahlakı gibi noktaların başarıya doğrudan ulaşması her zaman önemli bir ayrıntı oluyor. Çin, Singapur ve Japonya gibi ülkelerin özellikle matematik alanlarındaki ilerleyişlerinin en büyük sebebini bu şekilde yorumlayabiliriz.

Peki ama Finlandiya ülkelerindeki başarının ve özellikle eğitim başarısının 10 nedeni nedir? Gelin hemen detaylandıralım!
 1. Standart testler yapılmıyor
  1. Bütün sınavlar kişiselleştirilmiş şekilde yapılıyor.
 2. Öğretmenlerin hesap vermesi istenmiyor
  1. Hesap vermek diye bir kavram bulunmuyor. Bu kavram sorumluluk olmadığı zaman ortaya çıktığı için hiç böyle bir durumdan haberdar değiller diyelim.
 3. Rekabet yerine iş birliği var
  1. Gerçek kazananlar rekabet etmez
 4. Temelleri öncelik yerine getirmek
  1. 1980’lerden beri, Fin eğitimcileri şu konulara öncelik verdi:
   • Eğitim, toplumsal eşitsizliği dengelemek için bir araç olmalıdır.
   • Tüm öğrencilere ücretsiz okul yemekleri verilmelidir.
   • Sağlık hizmetlerine erişim kolaylığı sunulmalıdır.
   • Psikolojik danışmanlık verilmelidir.
   • Bireysel rehberlik yapılmalıdır.
 5. Okula daha geç yaşta başlanıyor
  1. En erken 7 yaşında başlanıyor ve 9 sene zorunlu oluyor.
 6. Geleneksel üniversite diplomasını geçen profesyonel seçenekler sunmak
  1. Finlandiya bu problemi, öğrencinin eğitimine devam etmesi için eşit derecede avantajlı seçenekler sunarak çözüyor. Kolej eğitimli ticaret okulu veya işçi sınıfına daha az odaklanmış bir çatallanma var. Her iki yol da eşit derecede profesyonel ve tatmin edici olabilir. Öğrencilerin üniversiteye kabullerini belirleyen Yeterlilik Sınavı’na hazırlayan üç yıllık bir “Üst Ortaokul” kavramı bulunuyor.
 7. Daha az yorucu okul günleri
  1. Finlandiya’da öğrenciler genellikle saat 9:00-9:45 arasında okula başlıyor. Araştırmalar, erken başlangıç zamanlarının öğrencilerin sağlığına ve olgunlaşmasına engel olduğunu gösteriyor. Ülkede dersler bu yüzden daha geç başlar ve saat 14:00-14:45 arasında biter.
 8. Aynı öğretmenlerden daha tutarlı eğitim
  1. Finlandiya eğitim sistemi üzerinde, öğrenciler çoğunlukla 6 yıla kadar aynı öğretmenlerle çalışır. Bu sürede, öğretmen bir akıl hocası ya da bir aile bireyi olma rolünü üstlenir. O yıllarda inşa edilen karşılıklı güven ve bağlar, her iki tarafın birbirini tanımasını ve saygı duymasını sağlar.
 9. Rahat bir atmosfer
  1. Finlandiya eğitim sisteminde genel bir eğilim vardır: Daha az stres, daha az sistematik düzenleme ve daha fazla şefkat. Öğrenciler genelde günde sadece birkaç derse girer. Gün içinde genellikle 15-20 dakikalık, öğrencilerin çıkıp esneme yapmaları, temiz hava almaları ve gerginliklerini atmaları için zaman dilimleri bulunur.
 10. Daha az ödev ve okul dışı çalışma gereksinimi
  1. ECD’ye göre, Finlandiya’daki öğrenciler, dünyadaki diğer herhangi bir öğrenciden daha az okul dışı çalışma ve ödev miktarına sahip. Her akşam, ortalama yarım saat okul çalışmalarıyla ilgilenirler. Ayrıca Finli çocukların özel öğretmenleri de yoktur. Buna rağmen diğer ülkelere nazaran çok daha yüksek performans gösterirler.

Sistem gayet profesyonel arkadaşlar. Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz. 🙂


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR