Flört ederken sert oynamak gerçekten işe yarıyor mu?


Hoşlandığınız biriyle flört aşamasındayken ona mesafeli ve soğuk davranmanızı tavsiye eden birileri mutlaka olmuştur. “Oyunu sert oynamak” olarak bilinen bu taktik sizin değerinizin daha da artacağı inancına dayanıyor.

Oldukça popüler olan bu taktiğin bilim insanları tarafından da sınanmış olmasına şaşırmamak gerek! İki farklı deney yapan bilim insanları flört oyununun işe yarayıp yaramaması konusunda kritik bir farkı açığa çıkardı!

Sert oynamanın talebi artıracağı hipoteziyle yola çıkan araştırmacılar bir internet randevu sitesi tasarlayarak üniversiteli genç erkeklere profil açtırırlar. Deneye işbirlikçi olan kadınlar ise iki gruba ayrılmış ve bir grup kadın “yumuşak oynama” taktiğiyle erkeklerin çıkma teklifini memnuniyetle kabul etmiştir. “Sert oynama” taktiğiyle yola çıkan diğer kadın grubu birçok farklı çıkma teklifi aldıklarını belirterek zar zor randevuyu kabul etmiştir.

Bu deneyim sonucunda erkekler yumuşak oynayan ve sert oynayan kadınlar hakkında hemen hemen benzer yorumlar yapmış. Sert oynayan kadınların değerinin artacağı hipotezi desteklenmemiştir.

Araştırmacılar farklı bir fikir daha koyarak deneyi yeniden tasarladılar. Yeni bir internet randevu sitesi oluşturan araştırmacılar yine üniversiteli gençlere profil açtırırlar. Bu sefer deneye işbirlikçi olan kadınlar erkeklere site üzerinden teklif gönderirler. Denekler, teklifleri gönderen kadınların kişisel bilgilerine, biyografilerine ve daha önce bu site üzerinden onlara gelen tekliflere verdikleri cevaplara ve yorumlara ulaşabilmektedir.

  Flört Döneminde Her Kadının Kesinlikle Bilmesi Gereken 10 Şey

Kadınlardan biri kendisine gelen tekliflerin hepsine olumlu cevap verir ve “elde edilmesi kolay” kategorisini temsil eder. Bir başka kadın ise aldığı bütün tekliflere olumsuz yorumlar yapar ve “elde edilmesi zor” kategorisini temsil eder. İlk deneyden farklı olarak üçüncü bir kadın ise sadece denek için olumlu, geri kalan tüm erkekler için olumsuz yorum yapar ve “seçici” kategorisini oluşturur.

Deneyin sonunda denekler üçüncü kategori olan “seçici” kadın dışındaki tüm kadınlardan aynı ölçüde hoşlanmışlardır. Seçici olan kadın ise en çok hoşlanılan, en popüler kişi olmuştur.

İki deneye bakarak araştırmacılar; kişi için kendisinin kolay başkalarının zor elde edebileceği kadının en değerli ve talep edilen seçenek olduğu sonucuna varmışlardır.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR