Fransa’da Üniversite Öğrencilerinin Blokaj Eylemleri Devam Ediyor


Fransa sokakları bugünlerde karışık! Üniversite öğrencileri blokaj eylemlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu nedenden dolayı Paris Nanterre University’de yapılacak sınavlar yapılamadı, ertelenmek durumunda kaldı. Bununla birlikte University of Strasbourg ise bugün tamamen kapatılacağına dair açıklamalar yapıldı.

Üniversite öğrencilerinin blokaj eylemleri sadece bu üniversitelerle sınırlı değil. Öyle ki Fransa’nın genelinde elliye yakın üniversitede bu eylemler sürmekte.

Fransa’nın Paris şehrinde birçok üniversite kampüsünde blokaj eylemleri devam ederken Paris Nanterre University’de sınavlar yapılamadı. Üniversite yönetimi tarafınca sınavların başka yerlerde yapılması konusu değerlendirme aşamasında.

 

Fransa’nın doğu bölgesinde yaklaşık altmış bin öğrenci University of Strasbourg’da oturma eylemini sürdürüyor. Yapılan açıklamalara göre üniversite bugünden itibaren kapatılacak.

Montpellier şehrindeki Université Paul Valéry’de yaklaşık bir buçuk aydır blokaj eylemi devam etmekte. Gelen bilgiler doğrultusunda rektörlük üniversite öğrencilerinin bu blokaj eylemine bir son vermek için müdahale talebinde bulunmuş. Rektör devlet sorumluluğunu yerine getirmeli, zamanı geldi de geçiyor şeklinde açıklamasıyla yetkililere bir çağrıda bulundu. Geçtiğimiz Cumartesi günü şehirdeki blokaj eylemlerinde kırk üç kişi gözaltına alınmış.

Ouest France gazetesi ise Nisan sonunda Rennes Üniversitesi’nde yapılacak olan sınavların blokaj eylemlerinden dolayı ertelenmesinin gündeminde olduğuna dair haber yaptı. Aynı gazete University of Toulouse-Jean Jaurès’in tümüyle kapalı olduğunu belirtti.

Gece Yarısı Baskın

Paris’te bulunan Sarbonne Üniversitesi ise dün polis operasyonu ile tahliye edildi.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR