Gemi Yakıtı İçin Ölü Balıklar Kullanılacak


Norveç fiyortlarına düzenlediği gezilerle bilinen Hurtigruten adlı şirket, bir gemi filosunda yakıt olarak sıvılaştırılmış biyogaz kullanacak.

 

Deniz seyahati endüstrisi, muhteşem manzaralar, egzotik bölgeler ve denizde lüks bir ortam gibi vaatleriyle her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Ancak okyanusa yönelik ilginin artmasıyla birlikte çevresel etkilere yönelik de bir endişe oluşmaya başladı. Norveçli bir şirket, çevreye verilen zararı azaltmak için balık artıklarının çözüm olabileceğini düşünüyor. Norveç fiyortlarına ve arktik bölgesine düzenlediği gezilerle bilinen Hurtigruten adlı şirket, bir gemi filosunda yakıt olarak sıvılaştırılmış biyogaz kullanacak. Biyogaz ölü balıklardan ve diğer organik atıklardan üretiliyor.

Gemilerin çevreye zararları

Normalde gemilerde kullanılan yüksek sülfürlü yakıtlar denizlerin ve yağmurların asit oranını artıran sülfür oksit üretiyor. Uluslararası Denizcilik Organizasyonu bunun önüne geçmek için denizlerde kullanılan yakıtlarda sülfür limitini 2020’de yüzde 0,5 ile sınırlandırma kararı aldı. 2017’de Doğa ve Biyoçeşitliliği Koruma Birliği adlı Alman çevre kuruluşu tarafından yayımlanan bir raporda, orta boyutta bir gezi gemisinin günde 100 tondan fazla yakıt tükettiği belirtildi. Bu miktar bir milyon adet arabanın bir günde tükettiği yakıta eşdeğer.

 

“Gemilerimiz doğanın gücüyle hareket edecek”

125 yaşındaki Norveçli şirket 17 gemi işletiyor. Şirketin planı 2021’e kadar bu gemilerden en az altısını biyogaz, sıvılaştırılmış doğal gaz ve büyük bataryalarla çalıştırmak. Hurtigruten CEO’su Daniel Skjeldam “Rakiplerimiz ucuz ve çevreyi kirleten ağır yakıtlar kullanırken bizim gemilerimiz doğanın gücüyle hareket edecek. Biyogaz gemicilikte kullanılabilecek en doğa dostu yakıt ve çevreye büyük avantajlar sağlayacak. Diğer gemi şirketlerinin de bu alanda bizi takip etmesini dileriz.” şeklinde konuştu.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR