Genç Girişimcilere 6 Önemli İpucu


Hayata yeni atılan genç bir girişimci iseniz herkes dersinize iyi çalışmanızı, hazırlıklı olmanızı, uzmanlaşmak için zaman harcamanızı, fikir üretmenizi ve deli gibi çevre edinmenizi söyleyecektir. Bununla birlikte genç girişimcilerin dikkat etmesi gerekenler iş hayatına girdikten sonra başlar. Geleceği planlamak, pazarınızı analiz etmek, dikey bir yapı kurmak, risk almak, planlamadığınız şeyleri yapmak ve sonunda her şeyin en iyisini bulmak için güdülenmeniz gerekir.

Bir girişimden başlamak etkileyicidir ama iş ilerledikçe en başarılı girişimciler bile kargaşa ile karşı karşıya kalır. Bu durumlardan kaçınmak kolay değildir, ancak bu ipuçlarını kullanarak daha sağlam ilerlersiniz. 

1. İyi Bir Takım Kurmak

Bir girişimci ancak kendi iş takımı kadar iyidir. Bir girişimci ve lider olarak, işin yapılacağından emin olmalı ve işi paylaştırmalısınız. Yardım istemek zayıflık veya cehalet olarak görülebilir, ancak uzmanlardan, danışmanlardan ve çalışma arkadaşlarınızdan açıklama istemek, bilgi almak size çok değerli tecrübeler kazandıracaktır. Çalışmakta olduğunuz sektörü bilen, güvenilir bir akıl hocalığı bulun ve de finansmanla ilgilenmek için bir ekip oluşturun.

2. Beklentilerin Üzerine Çıkmak

Hedeflerinizi belirleyin ve hedef kitlenizi, potansiyel yatırımcılarınızı, çalışanlarınızı ve kendinizi de ikna edin. Asla yerine getiremeyeceğinizi bildiğiniz bir şey hakkında söz vermeyin veya iddia etmeyin. Sözünüzün arkasında durmalı ve kuruluşunuzu tanımlarken en büyük, en hızlı veya en iyi gibi sıfatları nesnel olarak doğru olmadığı sürece kullanmaktan kaçının.

3. Esneklik ve Eleştiriye Açık Olmak

Sektörünüzde size ait fikrinizi, girişiminizi test ettikten sonra eleştirilere açık olun. İlk fikrin, konseptin, yaklaşımın, modelin veya ürünlerin değiştirilmesine açık olun. Çalışanlar, müşteriler, tanıdıklarınız vb. kişiler tarafından önerilen değişikliklerde esnek olabilirsiniz. Birisi kritik bir geri bildirim önerdiğinde savunmaya geçerek bu benim fikrim moduna geçerseniz asla başarılı olamazsınız. Bunun yerine fikrinizin ve konseptinizin temel itici güçlerini dengelemeye odaklanın.

4. Sabırlı Olmak

Kendinize ve fikrinize zaman tanıyın. Güçlü bir fikir olmadan veya zamanı gelmeden hareket edemez veya kendinizi girişimci olmaya zorlayamazsınız. Sabır genç girişimcilerin dikkat etmesi gerekenler arasında en zor olanıdır belki, ancak fikriniz, icadınız ne kadar büyük olursa olsun, bir gecede olmaz. İşi sıfırdan başlatmanın altın kuralı; zaman alacağı ve mücadelenin çok yönlü olacağını öngörmektir. Sıkı çalışmaktan korkmayın. Yaratıcılığınızın yüksek olduğunu düşündüğünüz bir zamanı seçin.

5. Planları Gözden Geçirmek

Bir şirketi işletirken başlanan zorluklarla kaos içine girmek kolaydır, ancak tuzağa düşmekten kaçınmanın tek yolu, hem mikro hem de makro düzeyde ayrıntılı planlar sürdürmek ve periyodik olarak gözden geçirmektir. Dahası, gözden geçirme aşamasında performansınızı nasıl değiştirdiğini ve geliştiğini ve nerelerde iyi şeyler yaptığınızı ve daha fazla çalışmanız gerektiğini belirlemek için daha fazla düşünme fırsatı yaratın.

6. Stres Kontrolü

Kuruluşunuzda her görevi kendiniz yapmayabilirsiniz, ancak bu sizi endişelendirmekten alıkoymaz, değil mi? İşinizde sağlam bir yapı kurmak, birçok konu ile uğraşmak, imaj kurmaya çalışmak, prestij kaybetme endişeleri belki de tahmin ettiğinizden daha fazla sizi etkileyebilir. Kendinizle bağlantı kurmaya stresinizi kontrol altına almaya çalışın, bunun pek çok yolunu öğrenebilir ya da profesyonel destek alabilirsiniz. Unutmayın, sadece enerjinizi nasıl yöneteceğinizi belirlemeniz gerekir ve zaman yönetimi ile kolaylıkla dengelenir.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı