Gençlerin en sevdiği taşımacılık sistemi otostopun püf noktaları!


Genelde lise yıllarında başlanan, sonrasında da bir alışkanlık haline gelen otostop, belirli bir kültürü ve adabı olan bir ulaşım şeklidir. Avantajlarının yanında bol miktarda tehlike de barındıran otostoptan en verimli şekilde faydalanmak istiyorsanız yazımızı takip edin!

1. Kararlı olun!

Baş parmağınızı kaldırdığınız zaman duruşunuz ve ifadenizle ürkeklik değil kararlılık gösterin! Mesajınızı karşı tarafa iyi iletmiş olursunuz. Yolun ortasına atlamayın, duracağınız yeri iyi belirleyin.

2. Kabalaşmayın!

Unutmayın ki bunu rica ederek yapıyorsunuz. Durmayan arabaya karşı parmağınızı değiştirip hareket yapmayın ya da arkasından sövmeyin. Aksi takdirde durmayacak adamın durduğunu görürüz ve nahoş şeyler yaşanabilir!

3. Her şeye hazırlıklı olun!

El attığınız arabayı kimin sürdüğünü, ne amaçla durduğunu ve kimlerle birlikte olduğunu bilmiyorsunuz. Bu sebeple durduğu an her şeyle karşılaşabilirsiniz. Tedbiri elden bırakmayın!

4. Vahşi olmayın!

Vahşi ve karanlık görünürseniz iyi niyetle durma amacında olanları ürkütebilirsiniz! Gayet sıradan ve arkadaş canlısı bir imaj çizin.

5. Dış görünüşünüz önemlidir!

Giyiminiz ve eğer kalabalıksanız arkadaş grubunuz sürücülere marjinal gelebilir. Bu sebeple bir önceki maddeye tekrardan dikkat çekiyoruz!

6. Yol arkadaşınızı iyi seçin!

Sizi yarı yolda bırakacak ya da son anda vazgeçecek birini seçerseniz bir anda yalnız kalabilirsiniz. Tehlikeli durumlarda sizi koruyabilecek ya da birlikte kurtulabileceğiniz birini yanınıza almanızda fayda var.

7. Her araca otostop çekmeyin!

Kalabalık grupsanız taksiye, yalnız bile olsanız motosiklete otostop çekmemeniz beklenir. Yol bu ayol! Elbet size göre bir araç geçer. Sabırlı olun!

8. Sürekli aynı yerde durmayın!

Saatler sürecek bir otostop sürecinin başında olabilirsiniz. Bunu bilemeyeceğimiz için siz siz olun, elinizi kaldırırken bir yandan da yürümeye devam edin.

9. Emniyet şeridinden uzak durun!

Adı üstünde emniyet şeridi… Emniyet şeridinde durmanız hem sizin hem de orayı kullanacak olan acil araçların emniyetini bozar! Yol kenarlarını tercih etmelisiniz.

10. Yanınızda insani eşyalar barındırın!

Elinizde tehlikeli olabilecek eşya varsa, hayvanınız varsa ya da bir sürü bavulunuz varsa şoförler durmamayı tercih edebilir.

11. Tekin olmayan yollarda otostop çekilmez!

Niyetiniz farklı anlaşılırsa paçayı kurtarmakta zorlanabilirsiniz! Aman diyeyim otostop çekeceğiniz yeri iyi belirleyin.

12. Umudunuzu asla kaybetmeyin…

Dediğimiz gibi, saatler sürebilecek bir maceranın başındasın. Bu işin gediklileri iyi bilir ki azimle parmak sallayan yolları bile deler!


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR