Gençlerin Psikolojisini Teknoloji Mi Bozuyor?


Gelişen teknoloji ile birlikte pek çok kişinin psikolojisinin bozulduğu bir gerçek. Özellikle gençler arasında yapılan bir araştırmada gençlerin psikolojisinin çok daha bozulmaya meyilli olduğa gözlendi. Peki gençlerin psikolojisinin bozuk olmasının nedeni teknoloji mi? 

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda gençlerin psikolojisinin bozulması üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı gözlendi. Uzun süre ekrana bakmanın ergen psikolojisi üzerindeki etkisini araştıran Oxford Üniversitesi’nden uzmanlar, ekrana bakmanın gençlerin psikolojisini bozma üzerinde etkisinin çok ama çok düşük olduğunu ortaya çıkarttı. 

Araştırmacıların açıklamalarına göre, ergenlik döneminde bulunan gençler, ekran karşısında zaman geçirmekten çok daha etkili ve gençlerin psikolojisini etkileyen en önemli şey olarak gözüküyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ya yaşayan, ergenlik çağındaki 17 bin gencin de katılmış olduğu çalışma sonucu bir dergide yayınlandı. 

Yayınlanan makalede, “Ekran kullanımı ve ergenlerin refahı arasında bir ilişki olduğuna dair fikirler ortaya atılıyordu. Yapılan bu araştırmada bu dengesizliği ortadan kaldırdı” denildi. Uzmanlar ayrıca gençlerin yine de ekrana çok fazla alışmaması gerektiğini ve bu durumunu onlar için başka sıkıntılar doğurabileceği aktarıldı.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı