Gerçeklik Algısını Yok Eden Sinsi Psikopatlık Durumu


Duyguların hakim olduğu ikili ilişkilerde taraflardan biri ezici bir üstünlük kurar ve ezdiği tarafın gerçekliklerini yok ederek psikolojik kayıplara neden olabilir. Gaslighting adı verilen bu yöntemin ilişkilerdeki varlığını ortaya koyan ipuçları ve bu ezilmişlikten kurtulmanın yollarını merak ediyor musunuz?

 

Gerçeklik Algısını Yok Eden Sinsi Psikopatlık: Gaslighting ve Kurtulmanın Yolları

Gaslighting kavramını duydunuz mu? Türkçe karşılığı henüz bulunamamış bu kavram, ikili ilişkileri oldukça ilgilendiriyor. Gaslighting’i uygulayan tarafın karşı tarafın gerçeklik algısını yavaş yavaş yitirmesine sebep olarak psikolojik manipülasyon uygulaması olarak özetlenecek bu kavram çoğu kişinin ilişkilerinde tanık olduğu bir süreci ifade ediyor.

Erkek/kız arkadaşınızın ya da eşinizin siyaha beyaz demesinin sebebini sizin üzerinizde uygulanan gaslighting ile açıklayan bilim çevreleri bir anlamda size kılavuzluk ediyor. İlişki yaşadığınız kişinin narsist eğilimlerinin ve size gerçeklikleri unutturma yöntemlerinin yanında böyle bir ilişkiden kurtulmanız sonrasında hayatınızı güzelleştirmenin yöntemlerini sıraladığımız bu yazıyı okurken bu psikolojik manüpilasyon oyununun kurbanı olduğunu fark eden varsa paniğe gerek yok. Kolay ve hızlı olmasa da bu oyunun kurallarının ve sonucunun değiştirilmesi kaçınılmaz.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı