Gıda Sektörünün Acımasız Yüzünü Ortaya Seren Bu 8 Belgeseli Mutlaka İzlemelisiniz!


Gıda sektörünün insan sağlığıyla nasıl oynadığını gözler önüne seren, hayvanların adeta fabrika ürünü gibi görülmesi üzerine birçok belgesel film çekildi. Öyle bir sektör ki, bizlere daha fazla ürün satabilmek için acımasızlığın sınırı yok ve her türlü numara deneniyor bunun üzerine. Üstelik bunları yaparken de hiç vicdan kırıntısı göstermiyorlar. Biz de bu konu ile ilgili çekilmiş başarılı belgeselleri bir araya getirdik. 

İyi seyirler!

1. Food, Inc (2008)

Süpermarketlerden aldığımız ve ailelerimize sunduğumuz gıdalar hakkında gerçekten ne kadar bilgi sahibiyiz? Gıda A.Ş.’de Robert Kenner gıda endüstrisinin üzerindeki örtüyü kaldırıyor, ABD hükümetinin izniyle uzun süredir müşterilerden saklanan mekanikleştirilmiş sistemi gözler önüne seriyor. Belgesel ne gibi gıdalarla beslendiğimiz, gıdalarımızın nasıl üretildiği, bu gıdaların sağlığımıza etkileri ve bu değişim dalgasının nasıl küresel gıda endüstrisini boydan boya etkilediği hakkında şaşırtıcı hatta şoke edici gerçekleri ortaya seriyor… Ödüllü yönetmen Robert Kenner, araştırmacı yazar Eric Schlosser ve Michael Pollan ile birlikte gıda sektörünü insan sağlığı, işçi hakları, hayvan hakları açılarından araştırarak sarsıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. (Sinemalar)

2. Forks Over Knives (2011)

Hayvansal veya işlenmiş gıda ağırlıklı beslenme sistemine dur diyerek bitkisel ağırlıklı ve işlenmemiş yiyecekleri tercih edersek, kalp rahatsızlıkları ve pek çok kanser hastalığını engelleme, varsa durdurma ve geri döndürme şansımız olduğunu anlatan bir belgesel. Amerikan halkının beslenme alışkanlıklarından örnekler vererek gıda tüketimi alışkanlıklarımızın yaşam kalitemiz üzerindeki etkilerini bilimsel verilerle açıklayan bir yapım Forks Over Knives.

3. Super Size Me (2004)

Fast food ile beslenen bir toplum olarak Amerikalılar ciddi anlamda obezite sorunu ile karşı karşıyadırlar. Filmin yönetmeni Spurlock, bu konuya eğilerek bir araştırma çalışması yapar ve belgesel tadında bir yapım hazırlar. Kendisi gün boyunca sadece Mc Donalds’dan yemek yer. Bunu bir ay sürdürür. Çok geçmeden hem fiziksel olarak hem de ruhsal açıdan belirgin etkilerini gözlemlemeye başlar. Öyle ki ikinci haftanın sonunda doktorların ifadesi ile ölüm tehlikesi ile burun buruna gelmiştir. Superlock, bu araştırması dahilinde özellikle reklam sektörünün de desteği ile müptelası haline gelinen Mc Donalds ve benzeri fast food firmalarının, insan hayatındaki tehlikesini gözler önüne seriyor. (Beyazperde)

4. Fed Up (2014)

Amerika’da salgın halinde günden güne artan bir sorun olan obezitenin nedenlerinin irdelendiği belgeselde, gıda endüstrisinin bu konuda ne kadar sorumlu olduğunu görüyoruz. İnsanların obez olma aşamalarında spor yapmamaları dışında ki asıl tehlikeli sorunu gıda endüstrisinin topluma yaydığı kalitesiz kalorilerin neden olduğunu bize aktaran bir belgesel.

5. Food Matters (2008)

“Bırak yiyeceğin ilacın ve ilacın yiyeceğin olsun.” Hipokrat
Bu yeni ve cesur bir belgesel film yankılandı. “Food Matters” mevcut sağlık ve gıda sektörü  durumuna hızlı tempolu ve sert bir eleştiri getirdi. Milyarlarca dolar finansman ve araştırma, kronik hastalıkların gizli sebepleri ve hastalıkları yüzünden acı çekmeye devam eden insanların yeni sözde tedavileri içine rağmen, toksik tedaviler ve besin değeri düşük gıdalar ile aşırı hoşgörülü aldatmalarla insanlara  kesinlikle yardımcı olmuyor, olduğunu göreceksiniz.

6. Fat, Sick and Nearly Dead (2011)

Joe Cross adındaki bir uzman, insan sağlığını tehdit eden tüm her şeyi gözler önüne seriyor. Farklı bir ortamla uzun yaşamın sırlarını bizlere yansıtan Joe Cross, yağın ne kadar ölümcül bir şey olduğunu anlatıp, yemenin tüm sırlarını paylaşıyor.

7. Food Choices (2016)

Dünyadaki beslenme tiplerini inceleyen belgesel, sağlıkta yaşanan bozulmanın suçlusu ve iklim değişikliğinin başlıca nedeni olarak gıda seçimlerini gösteriyor.

8. Samsara (2011)

“Samsara” Sankrit kelimesinden gelir ve hayatın sürekli dönen, sonsuz çemberi anlamında kullanılır. Bu kelime, yönetmenlerin hayatlarımızı belirleyen sıradışı ve güçlü bağlantılar zincirini belirtme konusunda ilham kaynağı olmuştur. Samsara filmi, dört yıllık bir süreç boyunca dünya üzerindeki 25 farklı ülkede ve 100 farklı yerleşim yerinde çekildi. Dünyanın en uzak köşelerinde kameraya alınan görüntüler, insanlığın sonsuzlukla kurulu ilişkisini gözler önüne seriyor. Filmin yönetmeni Ron Fricke, kutsal mekanlar, endüstriyel bölgeler, doğa harikaları ve felakete uğramış yerleşim yerlerini ziyaret edip bu farklı yerlerden olağandışı görüntüler elde ediyor; bu manzaraları kişisel yorumlarını eklemeksizin doğanın kendi yorumuna bırakıyor. Ortaya çıkan iş ise görüntü ve modern müziğin birleştiği, eşsiz bir doğa ve insanlık belgeseli oluyor.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı