Gripten Korunmak İçin 6 Öneri


Grip İçin 6 Öneri
Grip İçin 6 Öneri

GRİP

Kış mevsimi yaklaşıyor. Havalar soğuyor ve bizim artık önlem alma vaktimizin geldiğini düşünmüyor musunuz? Kış aylarının bir numaralı aktörü olan Grip hastalığı oldukça kolay bir şekilde insandan insana bulaşabilmekte. Tüm işlerin aksamasına neden olan grip için nasıl önlem alabiliriz peki? Birbirinden kolay olan ve alabileceğiniz 6 önlem ile kış aylarını grip olmadan geçirebilirsiniz. Gelin bakalım hangi öneriler ile gripten korunabilirsiniz.

ELLER İYİCE OVALANARAK YIKANMALI

Toplu taşıma araçları, alışveriş merkezi merdivenleri, tokalaşma gibi el yardımı ile gerçekleştirilen işlerde grip virüsleri kişinin vücuduna kolayca enjekte olabilmektedir. Bu nedenle gün içerisinde anti bakteriyel özellikli sıvı sabunlarla gün içerisinde iyice ovalanarak eller yıkanmalıdır.

KAPALI ORTAMLAR VİRÜSÜN ÇOĞALMASINI SAĞLAR

Ev içinde ya da dışarıda olun fark etmez. Kapalı, havasız ve sıcak ortamlar grip virüslerinin çoğalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle hijyenine güvendiğiniz evinizde dahi bir saatlik süre sonunda odanızı 10 – 15 dakika kadar havalandırarak temiz havanın içeri dolmasını sağlayın. Odanın nemlendirilmesi de oldukça önemlidir. Nem ve buhar makineleri ya da çeşitli nem yapıcı bitkileri odada tutarak odanın nem yoğunluğunu arttırırsanız grip virüsleri ortamda canlı kalamazlar.

DENGELİ BESLENME OLDUKÇA ÖNEMLİ

Kış aylarının soğuk olması nedeni ile vücudumuz daha fazla çalışır ve vücudun besin, vitamin dengesinde daha fazla tüketim olur. Bu nedenle her besinden dengeli bir oran oluşturacak şekilde beslenerek bağışıklık sisteminizi yükseltin. Sadece belirli bir besine ve belirli bir vitamine yönelik beslenme sonucu düşen bağışıklık sistemi, grip virüslerinin en sevdiği ortamlardır.

7 SAATTEN AZ UYUMAYIN

Vücudun içerisinde yer alan hücrelerin dinlenmeye ve yenilenmeye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle en geç 23:00’da yatağa girip en az 7 saatlik bir uyku çekin. Uyku tam gerçekleşmediği zaman vücut kendini dengede tutabilmek için depolanan yağlardan kullanarak vücudun bağışıklık sistemini düşürür.

GÜNDE 2,5 3 LİTRE SU TÜKETİN

Yetişkin bir insan için günlük en az 2,5 3 litre arası su tüketmesi gerekmektedir. Bolca su tüketmek vücudun sağlıklı çalışmasında oldukça önemli bir konuma sahiptir. Yeterli su içmeyen kişilerin bağışıklık sistemi düşük olur ve hastalıklara karşı açık bir hal alırlar.

SPORU EKSİK TUTMAYIN

Her işin başı sağlıktır deriz. Sağlığın en büyük yardımcısı ise Spordur. Hareket etmeyen vücut ham yapı olur. Hamlanmış bir vücut ise hastalıklar için davetiye niteliği taşır. Gün içerisinde en az 20 dakika boyunca spor yapmaya özen gösterin.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR