Günde 22 Saat Uyuyan Kadın!


Canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan uyku, tüm canlılar için çok önemlidir. Uyku üzerine araştırma yapan bilim insanları ideal uyku süresini 8 saat olarak açıklasalar da “Uyuyan Güzel” sendromuna yakalanan bir kadın günün 22 saatini uyuyarak geçiriyor. İşte günde 22 saat uyuyan kadın!

Rhoda Rodriguez – Diaz, uyuyan güzel sendromuna yakalanmış bir öğrenci. Rhoda, günün 22 saatini uyuduğunu hatta bu sürenin bazen haftalarca bile sürebildiğini açıklıyor. 

Bir keresinde tam 3 hafta boyunca uyuduğunu belirten Rhoda, bu nedenle hayata devam edemediğini hatta okulun ilk yılında çoğu dersi kaçırdığını sınavlarında bile uyuduğunu belirtiyor. Uzmanlar Rhoda’nın neden böyle olduğunu bir yandan araştırırken Rhoda’nın yıllar önce hiper insomnia teşhisi bulunduğunu söylüyor. Bu hastalık kişinin kendisini sürekli yorgun hissetmesine neden oluyor. 

Rhoda’nın açıklamasına göre sadece tuvalet, yiyecek gibi ihtiyaçlarını gidermek için uyku ile uyanıklık arasında kalkıyor ve ihtiyaçlarını giderdikten sonra tekrar yatıyor. Rahatsızlığının ardından tekrar uzmanlara başvurduğunu belirten Rhoda, kendisine Klein – Levin sendromu yani uyuyan güzel sendromu teşhisi konduğunu beliriyor. Günde 22 saat uyuyabilen Rhoda, sadece bir takım ihtiyaçlarını gidermek için uyanıyor.

Rhoda, “İnsanlar benim tembel olduğumu düşünüyor ancak ben bu rahatsızlığımın zorluklarıyla mücadele ediyorum. Bu durumun hayatıma etki etmemesi için elimden geleni yapıyorum ancak elimden bir şey gelmemesi çok üzücü.”

“Spor yapmayı çok sevsem de kendimi sürekli yorgun hissettiğim için hiçbir şey yapamıyorum. Böyle olduğun için çok zorlanıyorum. Çoğu şeyi kaçırmış oluyorum. Benim için en zor kısımlardan birisi de insanlara ne yaşadığımı açıklamak oluyor. İnsanlar beni anlamıyor.”

Uzmanlar Rhoda’nın rahatsızlığının milyonda bir görüldüğünü ve bu sendroma sahip kişilerin zaman ilerledikçe eski halleri olan normal yaşantılarına dönebileceğini belirtiyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR