Günümüzde Üniversite Okumak Gerekli Mi?

Ünimetre üzerindeki ilk yazımdan hepinize iyi çalışmalar dilerim. 3 sene önce de yazıyordum ve çok özlemişim. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim. Biliyorsunuz son dönemlerdeki eğitim dengesiyle ilgili çok konu var. Özellikle insanlar hayat kalitesinden tutun da yaşam kalitesine kadar beklentilerini tamamen eğitime bağlamış durumdalar. Peki ama bunun için ne yapmak gerekiyor? Ya da üniversitelere gerçekten ihtiyacımız var mı? Gelin biraz inceleyelim.


 1. 1 Üniversiteler iş kurumu değildir miti doğru mu?


  Aslında ne doğru ne yanlış. Zira çok iyi bir üniversite, kesinlikle insanlara çok şey katmış olacak. Sayılı üniversitelerde okumak insanlara hem sosyallik katacak hem de sağlıklı bir eğitim ve öğretim hayatı oluşturmuş olacak. Bu konuda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Bununla birlikte günümüzdeki şartlara baktığımız zaman, uzmanlık gerektiren bir alanda değil iseniz üniversitenin (uzmanlık gerektiren alanlara göre) şart olmadığını belirtebiliriz. Bunu şu anlamla söylüyoruz. Apartman katlarında açılan üniversitelerden genellikle teori ile mezun olacağınız için kendinizi geliştirmeniz konusu da biraz zor olabilir aynı süreç içerisinde. Bu dengeyi iyi kurmak gerekiyor. 

 2. 2 Üniversite ile kendimizi geliştirmemiz gerekiyor.


  İster buna çevre yapmak deyin, ister yeni içerikler hazırlamak deyin. Üniversite üzerinde kendimizi ne kadar geliştirirsek hayata olan bakışımız ve yapımız da o anlamda büyümüş olacak. Bunun da belirli yolları ve yöntemleri var. Hepimiz kendimiz için güzel olanı, özel olanı bulmak ile ilgilenirken, bir yerlerde birileri kendilerini geliştirmek için sürekli çaba harcıyor. Hayatımızın en büyük noktası dönüm noktalarıdır. Üniversite kimileri için bir dönüm noktası iken kimileri için sadece bir diploma. Sizin için sadece bir diploma olacak ise iş sorunu yaşamanız büyük bir olasılık getiriyor yanında. Ama yine de siz daha iyisini bilirsiniz tabi. 

 3. 3 Genel hatlarıyla inceleyince beceri öncelikli


  Firmalardan tutun da kurumlara varıncaya kadar başlamış olan mülakat sistemlerinde, özellikle becerinin öncelikli olduğunu ve büyük bir kıstas olduğunu söyleyelim. Bildiğiniz gibi insanlar öncelikle iş yapan kişilerle çalışmak ardından da sosyal olan insanlarla iş yapmak isterler. Bu yüzden bu dengeyi iyi kurmak için eğitimi sadece bir iş bulma aracı olarak kullanmamak gerekiyor. Tabi özel sektör için söylüyoruz bunları. 

 4. 4 Hikaye nereye gidiyor?


  Aslında konunun özü şu arkadaşlar. Reel sektör üzerinde aktif bir çalışma hayatına sahip olmanın ilk şartı kendinizi geliştirmeniz olacaktır. Bunu yaparken de üniversiteyi bir çeşit araç olarak kullanabilirsiniz. Size okulun neler vereceğini anlamak, neler yapabileceğinizi en azından keşfetmek için aktif bir üniversite yaşantısı size sosyallik katacaktır. Her şeyin başı eğitim olduğu için, üniversitelerde iyi eğitim almayı düşünmek sanırım en doğru karar. Zira bu sayede bir eğitim aracı ardından zaten kendi isteklerimizi yine yapmış olacağız ve sektöre de eğitimimizi almış ve kendimizi gelişitrmiş şekilde girmiş olacağız. Bunlar piyasa gözlemlerimden birkaçı sadece. Ama konunun özüne gelirsek, iyi bir eğitim her şeyden önce geliyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı