Günümüzün en cezbeden mesleği “Influencer Olmak”


Dünya nüfusunun yüzde 40’ı yani yaklaşık üç milyar insan sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Sosyal medyayı böylesine aktif kullananların büyük bir kısmı influencer’ların diğer bir tabirle fenomenlerin etkisi altına girmiş durumda. Bir kısmı ise influencer olmanın yollarını arıyor. Siz de influencer olma niyetindeyseniz Türkiye’nin en etkili influencer’larının tavsiyeleri sizi bekliyor.

Influencer ne demek?


Sosyal medyayla eğer biraz içli dışlıysanız, influencer kelimesini kesin duymuşsunuzdur. Influencer’ları moda, makyaj, teknoloji, lifestyle gibi farklı konulardaki paylaşımlarıyla insanları etkileyen kişiler olarak tanımlayabiliriz. Dünyada ve Türkiye’de milyonlarca influencer; Twitter, Instagram ve YouTube kanallarından yayın yapıyor. Deyim yerindeyse bu insanlar, kitleleri peşinden sürüklüyor ve aslına bakarsanız herkes onlar gibi olmak istiyor!

 

Yükselişleri durdurulamıyor


Dünyada şu an iki milyar doları bulan influencer ekonomisinin 2020’de 20 milyar doları aşması bekleniyor. Türkiye’de ise 35 milyon dolarlık bir ekonomiden bahsediliyor. Yani bu insanlar sadece takipçilerini etkilemekle kalmıyor, bir paylaşımla 100 bin TL’ye varan bir gelir elde edebiliyorlar. Hal böyle olunca, her sosyal medya kullanıcısı da influencer olmanın yollarını arıyor. Fakat sektör karmaşık, hiçbir şey sanıldığı kadar kolay değil.

Peki, Türkiye’de influencer olmak nasıl bir şey? Gelin bu soruyu, Türkiye’nin en çok takip edilen influencer’ları yanıtlasın…

Gurukafa: Micro-influencer’lar daha değer kazanacak


Yemek ve seyahat deneyimlerini, 197 bin takipçisiyle paylaşan Gurukafa nick’iyle bilinen Burak Kan, kendini influencer olarak hissetme hikayesini şöyle anlatıyor: “Bundan üç sene önce San Sebastian’da birkaç kişi ile bir tatlıyı sosyal medyada paylaştık ve şu an Türkiye’de hâlâ San Sebastian cheesecake çılgınlığı devam ediyor. Onlardan daha çok yapar/tüketir olduk. Bu bence bir influencer etkisi.” Influencer olmak için yola çıkmadığını belirten Burak, influencer olmak isteyenlere farklı tavsiyelerde bulunuyor: “Yüksek takipçili olmakla influencer olmak birbirine karıştırılabiliyor. İkisi ayrı şeyler. Özel bir konuya yönelen az takipçili bir hesap da influencer pazarlamada yer alabiliyor. Ben şu an özel konularda iş çıkartan az takipçili hesapların daha değer kazandığını düşünüyorum. Micro-influencer’lar kavramı yavaş yavaş değer kazanacak.”

Dilan Bozyel: Diva tavırlardan kaçının


Uzun yıllar moda, sanat, müzik yayınlarına çektiği fotoğraflarla bilinen fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel, influencer olmanın profesyonel iş hayatının bir parçası olduğunu söylüyor. Instagram’da 80 bin kişinin takip ettiği Dilan, markalarla yaptığı işbirliklerinde çok büyük sıkıntılar yaşamadığını fakat her iş alanında olduğu gibi bu alanda da ödemeler konusunda şikayetleri olduğunu söylüyor. Influencer olmak isteyenlere önerileri ise oldukça detaylı: “Sabır, düzenli ve doğru alanda içerik paylaşımı, saygı içeren samimiyet, dürüstlük, salt para kazanma odaklı olmamak, özgün olmak, kaliteli, ilgi çekici ve zengin görsel oluşturmak, sıkıcı olmamak ama sıkıcı olmamak adına laubali, zoraki ve gereksiz paylaşımlardan kaçınmak, influencer’lığı ana meslek haline getirmemek (yahut büyük kazanç hedefiyle yola çıkacakların kazancını doğru yatırıma yöneltmek), hayatın her alanında olduğu gibi rekabet kelimesiyle mesafeyi koruyabilmek, anlamını bir türlü tam bulamayacağımız tanım olan ‘ünlü olmak’ için uğraşmak yerine saygın bir isim olmaya çalışmak, sektörel tanımıyla elde edilen başarıları kaldırabilmek; diva tavırlardan kaçınmak, marka-tüketici bağlılığı ve sevgisi ile tanımlanan ‘love mark’ terimini marka/ajans-influencer işbirliğine sadık kalmak ve çıkar beklentilerini hoyrat bir hale getirmemek gibi birçok önerim var.”Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR