Güzellik anlayışı değişiyor, Victoria’s Secret kapanıyor!


Victoria’s Secret kapanıyor! Başlı yılna dünyadaki güzellik algısını ve iç çamaşırı anlayışını değiştiren Victoria’s Secret tahtını yavaş yavaş kaybediyor. Victoria’s Secret 2018 yılında ABD’de satış performansı düşen 20 mağazasını kapatmıştı. Kapatma kararları bununla sınırlı kalmadı. 2019 yılı içerisinde toplam 53 mağazasını daha kapatmayı planlıyor.

Tüm dünyada marka haline gelen iç çamaşırı devi Victoria’s Secret yavaş yavaş mağazalarını kapatıyor. 2018 yılında 20 mağazasını kapatan Victoria’s Secret 2019 yılı içerisinde 53 mağazasını daha kapatmayı planlıyor.

Satış performansının düşmesinden ötürü mağazalarını kapatan iç çamaşırı devi uzun yıllardır sektöre yön veriyordu. Geçen yıl VS CEO’su Jan Singer istifa etmiş ve herkesi şaşırtmıştı. Satış performanslarının düşmesini rakip firmaların her model ve boyutta kadına hitap etmesine ve farklı pazarlama stratejilerinin olmasına bağlayan marka satış stratejisini değiştirip değiştirmeme kararı alacak.

Victoria’s Secret’ın mağaza satışları son 3 yıldır düşüşteydi ve tüm zamanların en düşük performansı rekoru kırdı. Rakip firmaların farklı stratejilerinin bunda etkili olduğu belirtiliyor. Son yıllarda özellikle Savage X Fenty, ThirdLove ve Aerie gibi markalar Victoria’s Secret ile büyük bir rekabete girmişti.

Victoria’s Secret kendi belirlediği güzellik standartlarına göre üretim ve pazarlama yapıp farklı bedenlerde kadınları pazarının içine almadı. Ancak değişen küresel güzellik anlayışına ayak uyduran ve her şekil ve boyutta kadına hitap eden diğer firmalar Victoria’s Secret’ın popülaritesine ket vurdu. ThirdLove Aerie ise Victoria’s Secret’ın aksine satışlarında son 3 yıldır çift haneli artışlar gösteriyor.

Değişen güzellik anlayışına uyum sağlayan şirketlerin geleceği şimdilik parlak görünüyor. Uzun yıllardır piyasayı yönlendiren Victoria’s Secret’ın bu akıma katılıp katılmayacağı merak konusu.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR