Hafta Tatili 3 Gün Mü Oluyor?


Malum sorudan başlayalım efendim. Pazartesi sendromunuz var mıdır? Zira böyle bir şey var ise bu haberimiz sizi bir nebze olsun rahatlatabilir (bir nebze).

Son dönemlerde, özellikle ülke bazlı olarak pek çok firma, haftalık tatilleri 3 güne çıkarmaya başladı. Bu durumu ya daha çok verim olarak, ya da daha çok dinlenme olarak düşünebiliriz. Eski düzene göre haftada 2 gün tatil 5 gün çalışma yapılırken, bu mantığa göre ise 3 gün tatil 4 gün iş konusu çıkıyor karşımıza.

Yeni Zelanda üzerinde uygulanmaya başlanan bu karar, pek çok kişi tarafından olumlu karşılanıyor. Dünya çapında bir etki yaratmasıyla birlikte global olarak pek çok şirketin bu kararı alması, adeta bir Yeni Zelanda akımı yarattı. Bu modelin en büyük artısı, stresin azalması ve pozitif bir çalışma ortamı oluşması.

Konunun Öncüsü Perpetual Guardians

Yeni Zelanda’da bir firma olan Perpetual Guardians, 3 günlük tatil 4 günlük mesai stratejisini kendilerine yol bilmiş. 2 aylık bir deneme süreci yapmışlar ve bu süreçten sonra ciddi anlamda verimde artış hissetmişler. 230 işçiye istihdam sağlayan firma, iş stresinin azalması ve motivasyonun eksilmemesi ile büyük bir artıya ulaştığını belirtiyor. Hatta şirket bağlılığının da arttığının altını çizen şirket, gerçekten önemli bir detaya ev sahipliği yapıyor diyebiliriz.

Sizce bu sistem ülkemizde devreye girer mi? Ya da global noktada büyüyen bu çalışma biçimi, hangi firmaların öncelikli tercihi olur?

 

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR