Sizin İçin En Güzel Haftasonu Etkinliklerini Listeledik


Haftasonu eğlencesi ve gezileri, pek çok kişiyi mutlu ediyor. Zira yoğun geçen haftaların ancak bu şekilde bir dönüşü oluyor. İnsanlar da kendilerini bu denge içerisinde mutlu ve deşarj edilmiş hissediyor. Unimetre ailesi olarak sizin için en güzel haftasonu etkinliklerini listeledik.

1- Scottish Ensemble – Gabriela Montero

İş Sanat Kültür Merkezi, Beşiktaş

Venezuelalı piyanist Gabriela Montero eşsiz doğaçlama yeteneğiyle klasik parçalara bambaşka bir boyut getiriyor. Piyaniste bu akşam Birleşik Krallık’ın köklü yaylı orkestralarından Scottish Ensemble eşlik ediyor.

 

2- Amor / Alarme

Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Beşiktaş

Attis Theatre’ın kurucusu olan ve 90’lı yıllardan bu yana İstanbul Tiyatro Festivali’ne destek veren Theodoros Terzopoulos, imza attığı üçlemenin son ayağı ‘Bir Daha’ ile geçtiğimiz yıl festivalde yer almıştı. Bu yıl ise üçlemenin ilk oyunu ‘Alarme’ ve ikinci oyunu ‘Amor’ ile karşımızda. ‘Alarme’da İskoçya Kraliçesi Mary Stuart ile kuzeni İngiltere Kraliçesi Elizabeth arasındaki taht kavgaları üzerinden aşkı anlatıyor Terzopoulos. ‘Amor’un küresel kriz çağına odaklanan hikayesi ise bir ‘aşk vaadi’ ile harmanlanıyor.

3- Tekrar Tekrar

Mixer, Cihangir

Sanatçılar üretimlerinde aynı imgeleri neden kullanırlar? Bu tekrar eden imgeler neyi simgeler? Ahu Akgün, Ali Şentürk, Egemen Tuncer, Hamza Kırbaş, İhsan Oturmak, Meltem Şahin, Oddviz ve Sibel Kocakaya’nın katıldığı sergide bu sorulara cevap aranıyor.

4- Aziza Mustafa Zadeh

Cemal Reşit Rey, Harbiye

Babası Vagif Mustafa Zadeh’ten aldığı bayrağı başarıyla taşıyan bir isim Aziza Mustafa Zadeh. 25 yıldır geleneksel Azerbaycan müziği Mugam’ı klasik ve caz tınılarıyla buluşturup bizi kendine hayran bırakıyor.

5- Sevdaliza

Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Beşiktaş

İran asıllı Sevda Alizadeh, namı diğer Sevdaliza grime’dan elektronik müziğe uzanan geniş yelpazesiyle R&B ve popa taze kan pompalamaya devam ediyor. Gece sıkı bir parti arıyorsanız bakmanız gereken yer burası.

6- Joan Miró Litografi ve Gravür

Uniq Expo, Sarıyer

Joan Miró’nun 300’ü aşkın orijinal eserini bir arada görmek isterseniz bu sergiyi kaçırmayın. Sulu boya, baskı resim, çizim, kolaj ve mektuplardan oluşan litografi ve gravür ağırlıklı sergide Miró’nun yakın arkadaşı Picasso’nun da 20 eseri de yer alıyor.

7- Yüz Yılın Evi

Toy İstanbul, Maçka

GalataPerform’un yenilikçi ismi Yeşim Özsoy, ‘Yüz Yılın Evi’nde asırlık bir köşke konuk ediyor seyirciyi. Özsoy bu eseri kendi hayatından esinlenerek kaleme almış. Osmanlı’dan günümüze ayakta kalmayı başarmış bir köşkte 1919 yılında doğan bir kadının öyküsü anlatılıyor oyunda. Kadının yaşadığı dönemlerle iç içe hikayesi biraz da bizim hikayemiz ve geçmişimiz gibi.

Bu hafta sonu sizin için oldukça keyifli, oldukça sanat dolu bir hafta sonu olacak. Şimdiden keyifli eğlenceler ve sanat dolu günler diliyoruz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR