Hâlâ Daha Çözülemeyen 5 Gizemli Ortadan Kayboluş Hikâyesi!

İnsanlık tarihi asla çözemeyeceğimiz gizemlerle doludur. Birçoğuna da tanık olan kimse yoktur.


İnsanlık tarihi asla çözemeyeceğimiz gizemlerle doludur. Birçoğuna da tanık olan kimse yoktur.

Deniz feneri bekçilerinin ortadan kaybolması

İskoçya'da bir ada olan Eilean Mor'da bulunan bir deniz feneri, 3 yetişkin adamın ortadan kayboluşunun gizemli hikayesiyle bilinir. Olay, 1900 yılında deniz fenerinin ana bekçisi Joseph Moore'un iş arkadaşlarına veda ederek Breasclete sahil istasyonuna gittiği zaman meydana geldi. Ana bekçinin ilk yardımcısı Thomas Marshall, onun ilk yardımcısı James Ducat ve onun yardımcısı Donald McArthur, 5 Aralık'ta adada yalnız kaldılar.

10 gün sonra, Breasclete istasyonu, Archtor adlı bir geminin mürettebatından bir bildirim aldı. Denizciler, fenerde hiç ışık olmadığını ve bunu prosedüre aykırı olduğunu bildirdiler. Ancak, ciddi bir durum olmadığı düşünüldüğünden, her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için adaya kimse gitme gereği duymadı.

Joseph Moore, güçlü bir fırtınanın ardından 26 Aralık'ta adaya geldi ve deniz fenerinde kimseyi bulamadı. Kapıları ve pencereleri kilitliydi, bekçilerin yağmurlukları içeride asılıydı, gaz lambaları yanıyordu, ama saatler çalışmıyordu.

Garip olan şey, yemek masasının ters çevrilmiş olmasıydı. Bekçiler hiçbir odada bulunamadı, ancak Moore, çalışanlarının deniz fenerini terk etmeyeceğinden emindi, çünkü her şeyden önce, talimatlar bunu yasaklanmıştı ve ek olarak, bekçiler deneyimli ve sorumlu insanlardı.

İnceleme sürecinde, minik adanın her santimetresi kontrol edildi, ancak Thomas Marshall, James Ducat veya Donald McArthur'un izleri bulunamadı. Bu durum hakkında pek çok garip teori var: kötü ruhlar, uzaylılar ve hatta fantastik devasa kuşlar bunlardan bazıları.

Bununla birlikte, soruşturma daha basit teorileri de ortaya atıyor : Muhtemelen yaklaşan bir fırtınayı öngören bekçiler, ekipmanları toplamak için kayalıklara gittiler ve aniden o bölgede sık görülen büyük dalgalar tarafından yutuldular. Belki de, Moore'un düşündüğünün aksine, talimatlara uymayıp, bu zor şartlar altında isteksizliğe kapılıp, hep birlikte adayı terk etmeye karar verdiler. Gerçekten yaşananlar ise hala gizemini koruyor.

Springfield üçlüsü

Olay, 7 Haziran 1992'de Springfield'da gerçekleşti. 19 yaşındaki arkadaşlar Suzanne Streeter ve Stacy McCall okuldan yeni mezun olmuşlardı ve bir partide iyi vakit geçiriyorlardı. Gece saat 2 sularında, kızlar, annesi Sherrill'in onları beklediği Suzanne’in evine gittiler. O andan sonra kimse onları görmedi.

Kızların kayıp olduğunu fark eden ilk kişi, erkek arkadaşıyla evi ziyaret eden arkadaşlarından Janelle Kirby idi. Günlerini su parkında geçirmeyi planlıyorlardı ama Suzanne ve Stacy telefonlarına cevap vermiyorlardı. Janelle'nin ifadesine göre, kapı kilitli değildi, sundurma lambası kırılmıştı ama ampül duruyordu. Suzanne ve annesiyle birlikte yaşayan köpekleri Yorkshire Terrier haricinde evde kimse yoktu. Köpek çok heyecanlıydı.

İlk başta, Janelle ve erkek arkadaşı ciddi bir şeyin olduğunu düşünmemişlerdi. Hatta kırık lambanın camını sundurmadan attılar, bu şekilde belki de bazı önemli kanıtları yok ettiler.

Sonunda, kızı ile uzun süre temas kuramayan Bayan McCall, endişelenmeye başladı. Streeter'ların evine gitti, orada Stacy'nin cüzdanını ve kıyafetlerini buldu. McCall telesekreteri dinledi ve söylediğine göre, çok garip bir mesaj vardı ama mesajı yanlışlıkla sildi.

Polis, olaydan 16 saat sonra soruşturma başlattı. Evde bir arbede izlerine rastlanmadı. Soruşturma, suçlu Robert Craig Cox'un tutuklandığı 2007 yılına kadar çıkmaza girmişti. Cox, kaybolan 3 kadının nerede olduğunu bildiğini iddia ediyordu.

Müfettişler, 1992'de Cox'un kayıp kadınlarla aynı şehirde yaşadığını ve kaybolmalarıyla ilgili önemli bilgilere sahip olabileceğini keşfetti. Bununla birlikte, hala çözülmemiş başka bir durum olan, annesinin ölümü hakkında bildiği her şeyi anlatacağını söyledi.

Korrina Lynne Sagers Malinoski ve kızı

21 Kasım 1987'de Güney Karolina, Summerville'deki bir mağazanın sahibi, çalışanı Korrina Lynne Sagers Malinoski'nin işe gelmediğini fark etti. Adam ona ulaşamadı ve onu aramaya başladı.

Evine doğru giderken Korrina’nın arabasını buldu. Araba, kadının kocasının çalıştığı çiftliğin yakınında park edilmişti. Garip bir şeyden şüphelenen adam polisi aradı ve kadının kaybolduğunu bildirdi.

Polis, Korrina'nın son görüldüğü zamanın, 11:00 'da otoyolda araba kullanırken olduğunu söyledi. Öğrenmeyi başardıkları tek şey buydu. Aracın yakınlarında arbede izine rastlanmadı ve çiftlikte yapılan araştırmalar da bir sonuç vermedi.

4 Ekim 1988'de başka bir kaybolma gerçekleşene kadar durum değişmedi. Bu sefer kaybolan kişi, Korrina’nın ilk evliliğinden olan 11 yaşındaki kızı Annette Sagers idi.

Kızı gören son kişi üvey babasıydı. Sabah saat 7'de, annesinin kaybolduğu çiftliğin yakınında okul otobüsünü bekliyordu. Otobüs, Annette'i almaya geldiğinde, kız orada değildi. Kızın üvey babası okuldan geri gelmediğini anlayıncaya kadar ortadan kaybolduğunu bilmiyordu. Otobüs durağına geldiğinde, “Baba, Annem geri döndü. Çocukları benim için öp. ” yazılı bir kağıt buldu. Bahsettiği çocuklar, kızın erkek kardeşleriydi.

Mesajın, Annette tarafından yazıldığı resmi olarak kanıtlandı. Bu kağıt parçası, hala bu davadaki tek delildir. Bazı mahalle sakinleri Korrina'nın uzaylılar tarafından kaçırıldığını ve kızını onunla birlikte götürdüğünü düşünürken, diğerleri Annette'in öldürülen annesinin ruhu tarafından alındığını düşünür.

Bazı teoriler ise : Korrina ve Annette'nin ortadan kaybolmasına katılan kişi kadının eşi olduğu veya, Korrina'nın sevgilisiyle kaçtığı ve birkaç ay sonra kızını almak için geri döndüğü yönünde. Ancak, araştırmacıların bu teorileri kanıtlamasının bir yolu yoktur.

Beş çocuğun kayboluşu

24 Aralık 1945'te Virginia'da küçük bir otelin sahipleri George ve Jennie Sodder, 9 çocuklarıyla birlikte evdeydiler. En büyük kızları Marion, kardeşlerine hediyelerini verdiğinde saat 9 sularıydı. Oyuncaklar çocukları çok heyecanlandırdı ve uyumak yerine onlarla oynamak istiyorlardı. Küçük çocuklarını ablalarının gözetiminde bırakan George ve Jennie uyumaya gitti. 2 yaşındaki Sylvia'yı da yanlarında götürmek zorunda kaldılar çünkü uykusu gelmişti.

Jennie,  gece 1 sularında duman kokusundan uyandı. Yatak odasından çıktı ve evde yangın çıktığını fark etti. Hemen kocasını ve oturma odasındaki kanepede uyuyan Marion'u uyandırdı. Ardından Jennie, üst kattaki yatak odalarına doğru çocuklarının isimlerini seslenmeye başladı. Ama alt kata sadece 2 büyük çocuk geldi. O zamandan beri diğer çocukları kimse görmedi.

Çocukların bedenleri bulunamadı. Ebeveynler 5 çocuğunun yangında öldüklerine inanmak yerine, Sicilya mafyasının temsilcileri tarafından kaçırıldıklarını düşünüyorlardı. Trajediden 7 yıl sonra, George ve Jennie, çocuklarının fotoğraflarını televizyonda yayınladılar. Duyuru, herhangi bir bilgisi olanın onlara ulaşmalarını istemeleri yönündeydi.

Ebeveynler, çocuklarının kaçırıldığından şüphelenmek için nedenleri olduğunu düşünüyorlardı. Trajediden hemen önce, otelde iş bulmaya çalışan bir adam vardı. Adam, elektrik panolarını görünce, bir gün bundan dolayı yangın çıkabileceğini söylemişti. Bu konuşmadan sonra otelin sahibi bir elektrik firmasından panolara bir göz atmasını istemişti. Bütün telleri kontrol ettikten sonra, iyi durumda olduklarını belirttiler. Bu yüzden George adamın sözlerini dikkate almamıştı.

Bundan sonra, bir sigorta acentesi George'a geldi ve tüm ailesini sigortalamayı teklif etti. Reddedildikten sonra, George'a tüm çocuklarının öleceğini söyledi ve bu, otel sahibinin kendisinin kabaca Mussolini hakkında konuşmasına izin verdiği için bir intikam olurdu. (George zaman zaman politikacıları eleştirmeyi severdi.)

Sodder'lerin evinde o gece olanlar hala gizemini koruyor.

Bennigton Üçgeni

Bu garip isim Vermont, Bennington County'deki Glastenbury dağında bulunan ormanlara verildi. Ünlü Bermuda Üçgeni'nde olduğu gibi, insanlar hiçbir iz bırakmadan ortada yok oluyorlar. Bennington Üçgeni'nde yok olan ve izleri bulunmayan en az 5 Amerikalı var.

İlk ortadan kayboluş 1945'te gerçekleşti. 74 yaşındaki orman korucusu Middie Rivers, 4 avcıyla birlikte ormanda yürüyüşe çıkmıştı. Bir anda, Rivers ilerledi ve avcılar onu kaybettiler. O zamandan beri kimse onu görmedi. Avcılara göre, tecrübeli bir korucu kaybolmuş olamazdı.

Bir yıl sonra, 18 yaşındaki  Paula Welden ormanda kayboldu. Kız yürüyüşe çıktı ve asla geri dönmedi. Paula, ünlü bir mimarın kızıydı ve kaybolması Vermont'ta daha önce bulunmayan yeni bir polis departmanının kurulmasına neden oldu. Araştırma, New York, Connecticut ve Massachusetts'teki araştırmacılar tarafından 1947'ye kadar FBI ajanları tarafından yürütüldü.

Bu olaydan 3 yıl sonra, Bennington Üçgeni'nde başka bir gizemli kaybolma olayı meydana geldi. Akrabalarını ziyaret ettikten sonra, James Tedford otobüse bindi. En son görüldüğü zaman, otobüsün arkasında, kişisel eşyalarıyla ve önünde açık bir broşürle oturuyordu. Son duraktan bir önceki duraktaydı. Ancak, James son durağa hiç gelmedi. Kimse ona ne olduğunu ve bunun nasıl mümkün olabileceğini bilmiyor.

James Tedford’un ortadan kaybolmasından bir yıl sonra, 8 yaşındaki bir çocuk, Paul Jephson, Bennington Üçgeni'nde ortadan kayboldu. Annesiyle birlikte bir kamyondaydı. Bir anda, kadın arabayı durdurdu ve birkaç saniye boyunca kendinden geçti. Bu, çocuğun kaybolması için yeterliydi.. O gün, çocuk parlak bir ceket giyiyordu ve yine de polisler, Paul'u aramak için ormanın her santimini kontrol edip, herhangi bir iz bulamadılar.

16 gün sonra, 53 yaşında bir kadın olan Frieda Langer, kuzeni ile Bennington Üçgeni'nde dağ yürüyüşü yaparken ortadan kayboldu. Dereye düşüp ıslandıktan sonra kıyafetlerini değiştirmek için kampa yöneldi. Bu, onun en son görüldüğü andıYorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı