Hangi Yaşta Kaç Saat Uyunmalı?Şüphesiz ki yaşamsal fonksiyonlarımızın düzgün çalışması için yeterli uyku almamız gerekiyor. Ne yazık ki çoğumuz stres yada çeşitli sorunlardan dolayı yeterli kadar uyuyamıyoruz. Tam tersi olan durumlarda mevcut tabi ki. Fakat yapılan araştırmalarda %35-40 arasındaki kişilerin düzgün uyuyamadığından salgın bir hastalık kıvamına gelmiş diyebiliriz.


Ne Kadar Uyumamız Gerekir ?


Çocuklarda uyku ne kadar önemli olduğunu farkındaysak yetişkinlerde uyku düzenine önem vermesi gerekmektedir. Bugün teknolojinin gelişmesi ve insanların bu teknoloji aşırı düşkünlüğü nedeniyle her yaştan insanlar uyku eksikliğinden şikayetçi diyebiliriz.


Ulusal uyku vakfı tarafından hazırlanan verilerine göre okul çağındaki ve yetişkinlerde uyku süreleri gelişim açısından daha yüksektir. Kafasını yastığı koyduğunda kolaylıkla uyuyamayan yada uykusu gelmesi için farklı şeyler yapan insanlardansanız alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Uyku düzeni kazanmanız ve rahat uyumanız için sizlere bir kaç önerimiz olacak.


1- Yatmadan Önce Telefon ve Bilgisayarınızdan Uzaklaşın


Teknoloji ve sosyal medyanın hayatımızda kattığı güzelliklerin yanında maalesef kötülüklerde mevcut. Sayısız çalışmalar ve araştırmalar sonucunda telefon ve bilgisayarlardan yayılan ışık ve radyasyonun uyku kaçırdığı ve düzeni bozduğu anlaşılmıştır. Şöyle düşünün güneş çıktığı zaman bizim için gün başlamış oluyor. Beyin de gün ışığı ve yapay ışık arasındaki farkı bilmediği için bu konuda hata yaparak beyne uyanık kalması gerektiği sinyalleri gönderiyor.


2- Kafein Yada Alkol Almak


Genelde kafein bizi uyanık kalmamıza ve tazelenmiş hissetmemize yardımcı olur. Sabah içilen kahvelerde vücudumuza zindelik kattığı için faydası olacaktır. Fakat gece alınan kahveler uyku kaçıracağı için uyku düzenimizi bozacaktır. Alkol de aynı şekilde düşünebiliriz. Normalde uyuyamayan insanlar alkol aldıklarında daha rahat uyuduklarını yada en azından uyuyabildiklerini söylerler fakat bu zamanla alışkanlık kazanılacağı için değişiklik gösterecek ve tam tersi uyku konusundan herhangi bir etkisi olmayacaktır.


Yazardan not : Benim gibi aşırı kahve tüketiyorsanız belirli bir yerden sonra kahve içtiğinizde esnemeye ve uykunuz gelmeye başlayacaktır

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı