Harry Potter’de yer alan 5 ilginç sır!


Dünya çapında büyük bir kitleye sahip olan Harry Potter serisi, pek çok sıra ve hikayeye de ev sahipliği yapıyor. Peki ama bildiğimizin aksine yer alan sırlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

 

1- Kabul kitabı

Hogwarts Kalesi, hareketli merdivenlerden sahte kapılara ve yüzlerce, belki de binlerce büyülü portreye kadar büyük sırlara sahiptir. Bunlardan en bilinmeyenli denklemi oluşturan ise Kabul kitabıdır. Kitapla ilgili farkında iseniz pek bilgiye ve içeriğe ulaşılmıyor. Kitap gizemli bir şekilde var oluyor ve ancak oraya isminizi yazarak giriş yapabiliyorsunuz. 

 

2- Dumbledore’un Arzusu

Kitaptan hatırlarsanız sık sık aynaya bakarak gece geçiren Dumbledore, aynada ne gördüğü sorulduğu zaman yalan söyleyerek bir çift kalın yün çorabın var olduğunu iddia etmişti. Peki gerçekten ne görüyordu? Ailesini canlı görüyordu ve bu durum onu hep yıpratıyordu.

 

3- Harry’nin zenginliği

 

11 yaşındaki bir çocuk için inanılmaz zengin olan Harry, bu mirasını neye borçlu? İnanılmaz derecede merak edilen bu konu aslında kitabın belirli yerlerinde işleniyor. Ama alt metin olarak baktığınız zaman bazı maddeler gizli. Görünüşe göre Harry çok zengin, çünkü ailesi, aileyi haritaya yerleştiren Pepperup Potion, Skele-gro ve Sleekeazy’s Hair Potion olan bir avuç dolusu tıbbi ve kozmetik iksir üretmiş. Aslında, Sleekeazy’nin mucidi ve ilk distribütörü olan Fleamont Potter’ın, aile servetini Sleekeazy’nin formül ve şirketinin satışıyla dört katına çıkardığı söyleniyor.

 

4- Minerva’nın Geçmişi

 

Minerva’nın iki erkek kardeşi var ve babası bir rahip. Aslında, Minerva iki kez, bir kez Dougal adında bir Muggle’a ve bir kere de Elphinstone adında bir büyücüye aşık oldu. İkisi de erken öldü.

Kalp kırılması, sırlar, dostluk ve bir bakanlık işi ile dolu bir geçmiş, Minerva’nın geçmişinde bulmayı umduğumuz şey değil, ama kesinlikle hepimizin hak ettiği derin karakter gelişimini de bu şekilde ortaya çıkarıyor.

5- Albus Severus Potter

Herkesin aklındaki en büyük soru şu: Neden, Harry, çocuğuna neden bu ismi verdin? Neden onu sana yalan söyleyen ve kabadayılığın peşinden koşan biri olarak isimlendirdin? Neden seni önemseyen Hagrid’den sonra, ya da Remus, Sirius, Moody ya da Fred? Seni güzel anılarla terk eden biriyle mi?

K Rowling’in konuyla ilgili cevabı: suçluluk duygusu . Hogwarts Savaşı’ndaki ölümler Harry’e ağırlık verdi ve o karanlık günün hayaletlerini asla gerçekten sarsamadı. Bir şekilde affedileceğini umdu belki de…


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR