Harvard Üniversitesi Mutluluğun Sırrını Buldu!


Geçtiğimiz günlerde Harvard Üniversitesi seksen yıllık bir araştırmanın sonucunda mutluluğun sırrını buldu.
 
Dünyanın en önemli üniversiteleri arasında yer alan Harvard Üniversitesi’nde seksen yıllık bir araştırma mutluluğun sırrını ortaya koydu. Mutluluğun sırrına gelecek olursak; ne para ne de parayla gelen memnuniyet insanları mutlu ediyor… İnsanları mutlu eden iyi ilişkiler kurmak olduğu ortaya çıktı.
 
Harvard Üniversitesi’ndeki bu araştırma tam seksen sene önce, yani 1938’de başladı. Araştırmada 268 erkek öğrenci denek bulunuyordu ve bu öğrenciler arasında Amerika Birleşik Devletleri başkanlarından olan John F. Kennedy de vardı. Araştırmaya katılan denekler ile sistematik olarak görüşmeler ve akabinde anketler yapıldı. Araştırmadaki ilk denekler arasında bulunan on dokuz kişi günümüzde hala hayatta ve zamanla bu deneklerin çocukları da araştırmada incelendi ve bin iki yüze kadar çıktı bu sayı. Araştırmaya katılanların sağlık sorunlarından kariyerlerindeki başarılarına kadar incelendi.
 
Dünyanın En Uzun Süren Araştırmalarından Biri
 
Dünyanın en uzun süren araştırmalarından biri olan Harvard Üniversitesi’ndeki bu araştırmanın sonuçlarına bakacak olursak şu sonuçlara varabiliriz:
 
Hayatta ne kadar sağlıklı ve mutlu olduğumuz ile insanlarla kurduğumuz ilişkilerde ne kadar mutlu olduğumuz arasında doğrudan bir etki söz konusu. Yani insanlarla kurduğumuz sosyal ilişkilerimizin önemi çok büyük ve hayatta gerçekten iyi dostlara sahip olmak insanı hem akli hem de fiziksel açıdan ayakta tutan çok önemli bir faktör.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR